Uyaran uyarana: G8 ülkeleri görev başına!

'2020'ye kadar sera etkisi yaratan gaz salımı en az yüzde 40 azaltılsın. Gıda kriziyle mücadelede acil adım atılsın.' İtalya'da toplanacak G8 ülkeleri liderlerine çağrı yağıyor

PARİS - Yardım örgütü Oxfam Afrika, Asya, Latin Amerika’daki 15 ülkede çiftçileri dinleyerek düzenlediği raporla iklim değişikliğinin, 50 yıllık yoksullukla mücadele çabalarını boşa çıkarabileceğini duyurdu. Raporda mevsimlerin artık birbirine benzediği, bunun hasat alınamamasına neden olduğu, çiftçilerin ekimi bıraktığı belirtildi. İklim değişikliği etkisinin dolarlarla değil, milyonlarca ya da milyarlarca hayatla ölçüleceğinin vurgulandığı raporda örgüt, bu hafta İtalya’da bir araya gelecek G8 ülkeleri liderlerine 2020’ye kadar sera etkisi yaratan gazların salımının en az yüzde 40 azaltılması için derhal harekete geçme çağrısında bulundu.
1 derecelik artışın, pirinç verimini yüzde 10 düşüreceğinin belirtildiği raporda, Asya Kalkınma Bankası’nın rakamlarına da yer verilerek, Filipinler’de pirinç üretiminin 2020’ye kadar yüzde 50-70 düşebileceği örnek gösterildi.
Sivil toplum kuruluşu ActionAid de G8 ülkelerinin açlığın artmasını engellemesi gerektiği konusunda açıklama yayımladı. Kuruluşun Kenya’daki yetkilisi Angela Wauye, G8 ülkelerinin 1 milyar aç kişiye yardım etmeyi başaramadığını, 2008’de bu ülkelerin gıda kriziyle mücadele sözü verdiğini ancak geçen yıldan bu yana açların sayısının 100 milyon arttığını belirtti.
İtalya’da bu hafta yapılacak G8 zirvesine katılacak ülkelerin liderlerine seslenen Wauye, “Yoksulların karnını vaatler doyurmaz, G8 ülkeleri bu sene daha fazlasını yapmalı” ifadesini kullandı. Kuruluşun verilerine göre, zengin ülkelerin, 2015 yılında aç insanların sayısını yarıya indirmek için tarıma yardımı yılda 23 milyar dolar civarında artırması gerekiyor. (aa)