Uygur tatlı bir tebessümle anılacak

Uygur tatlı bir tebessümle anılacak
Uygur tatlı bir tebessümle anılacak
Önceki gün 86 yaşında hayata veda eden Türkiye komedi tiyatrosunun büyük ismi Nejat Uygur, dün kalabalık bir törenle son yolculuğa uğurlandı.

Hayatının 70 yılını tiyatroya adayan Nejat Uygur için dün saat 10.00’da CRR’de anma töreni düzenlendi. Törene aralarında Mustafa Alabora, Fatih Erkoç, Deniz Oral’ın da bulunduğu oyuncu dostları, ailesi ve sevenleri katıldı. Törene katılan İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül tören boyunca Uygur’un eşi Necla Uygur’un yanından ayrılmayarak teselli etti.

Törende saygı duruşunun ardından konuşma yapmak üzere sahneye ilk olarak oğlu Behzat Uygur çıktı. Ailesi adına konuşma yapan Behzat Uygur, babasına ‘Ustam’ diye hitap ederek “Anılarıyla, eserleriyle o her zaman bizlerle birlikte olacaktır” dedi. “O oyununun sonu şöyle bitirirdi: ‘Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden, ortancaların alınlarından öperim.’ Ben de öyle bitireceğim” diyerek ‘usta’yı son yolculuğunda yalnız bırakmayanlara teşekkür etti.
Ardından usta oyuncu için hazırlanan kısa bir film gösterildi. Filmin sonunda yer alan röportajda Uygur’un “Ben ve benim arkadaşlarım, onların kederini alıp götürecek. Onlara sadece gülmek kalacak” demesinin ardınan eşi Necla Uygur gözyaşlarına boğuldu. Gösterimin ardından konuşma yapan Mustafa Sarıgül, “ Türkiye ’nin her yerini gezdi. 7’den 70’e herkesin gönlünde taht kurdu. Nejat Enişte çok iyi bir aile resiydi” dedi.
Başbakan’ı vekaleten de orada bulunuduğunu söyleyen Kadir Topbaş, Uygur ile yaşadığı bir anısını anlattı. Topbaş, “1970’lerin başında bir tiyatro oyunu sahneye konacaktı. Benim de sahne dekoru yapmam istendi. Nejat Bey’e gittim. Kendisiyle uzun uzun muhabbet ettik, konuştuk. Tavsiyerlerde bulundu. Benim kafamdakinden çok farklı şeyler söyledi, kapılar açtı. Nejat Uygur tatlı bir tebessümle anılacak güzel bir isim. Gönüllerde yaşayacaktır” diye konuştu.
Törenin ardınan Uygur’un cenazesi Teşvikiye Camii’ne götürüldü. Cenaze törenine Topbaş ve Sarıgül’ün yanı sıra sanatçının yakınları, Kültür Bakanı Ömer Çelik, AB Bakanı Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Halit Kıvanç, Müjdat Gezen, Zeki Alasya, Mahsun Kırmızıgül, Nuri Alço, Erol Evgin, Kerem Alışık, Sümer Tilmaç, Gani Müjde, Mustafa Alabora, Fatih Terim, Mustafa Denizli gibi tanınmış isimler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Nejat Uygur’un cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.