'Uyumadan' Gallery Linart'ta

'Uyumadan' Gallery Linart'ta
'Uyumadan' Gallery Linart'ta
Gallery Linart; sezonu Ayşegül Kırmızı'nın 'Uyumadan/ Without Sleep' adlı sergisiyle açıyor.

Gallery LiNART; sezonu Ayşegül Kırmızı ’nın “Uyumadan-Without Sleep” adlı sergisiyle açıyor. Kadın figürlerinin yanı sıra insan - hayvan ilişkisini ele alarak doğa ile hayvanların birer alegorik simge olarak kullanıldığı ve dişinin evrendeki misyonunu anlatan eserlerin bulunduğu sergi, 12 Ekim'e dek Gallery LiNART’ta olacak. 
Ayşegül Kırmızı; insanlık tarihi boyunca toplumun ve düzenin alışılagelmiş öğretisi sonucu çeşitli roller yüklenen kadının evrendeki misyonunu “Uyumadan-Without Sleep” sergisinde anlatıyor. Sanatçı, Adem’le Havva’dan bu yana birçok görevle bezenerek, kutsal cinsiyete bürünen kadının -insan neslinin çoğalmasında hayvani dürtülerle sağladığı cinsellikten anaçlığa, aileyi bir arada tutma çabasından modern hayatta sosyal yaşamın gerekliliklerini yerine getirme telaşına ve bunun gibi birçok görevleri yüklendiği- dünyasını, kadın figürünü kullanarak ifade ediyor. 
Sanatçı eserlerinde; kadının yumuşaklığını, duygusallığını, hırçınlığını, çocuksu ve güçlü yanlarını kadınca bir masal dünyasına benzeterek, bu masal dünyasını yumuşak renkler ve dokunuşlarla anlatıyor. Yalnız kadınların resmedildiği, aynı zamanda yaşamın önemli unsurlarından birini oluşturan ve insanlık için önemli olan insan - havyan ilişkisini de ele alan Ayşegül Kırmızı, eserlerinde doğayı ve hayvanları da birer alegorik simge olarak kullanıyor.


  ETİKETLER:

  Kadın

  ,

  Modern

  ,

  Kırmızı

  ,

  sergi

  ,

  doğa

  ,

  sosyal