Uyumadan Önce Uzak Durmanız Gereken 7 Şey

Uyumadan Önce Uzak Durmanız Gereken 7 Şey
Uyumadan Önce Uzak Durmanız Gereken 7 Şey
Uykuya dalmakta güçlük çekenler dikkat! Bilimfili'nin haberine göre yapmayı alışkanlık haline getirdiğiniz bazı şeyler uykuya dalma sürenizi etkiliyor olabilir.

Neden uykuya dalmakta güçlük çektiğinizi merak etmiş olmalısınız. Ya da sabahları neden uyanmakta güçlük çekiyorsunuz? Eğer bu iki durumdan da musdaripseniz muhtemelen bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Şimdi sizinle uykudan önce muhtemelen yaptığınız ve sizi hem uykuya dalmaktan alıkoyan hem de sabah uyanmalarınızı zorlaştıran 7 şeyi paylaşacağız.

1. Yataktayken Telefon/Tablet/Laptop Kullanmak

Araştırmalar, yatmadan önce ekranı olan telefon, bilgisayar, televizyon, tablet gibi elektronik cihazların uykuyu engellediğini gösteriyor. Peki neden? Araştırmacılar bu cihazların yaydığı ışığın melatonin üretimini engellediğini iddia ediyorlar. Yani, Facebook ve Twitter’daki “timeline” güncellemelerinizi sabaha erteleyebilirsiniz. :)

2. Video Oyunu Oynamak/Televizyon Seyretmek

Tıpkı birinci gibi, televizyondan gelen ışık uykunuza zarar verir. Bununla birlikte mental uyaranlar (bir video oyunu gibi) da yatağınızla olan o güzel birliğinizi bozar.

3. Aşırı Yemek Ve/Veya Yanlış Yemek

 

Geç vakitlerdeki atıştırmalar bütün dünyada en yaygın olan şeylerden bir tanesidir. Fakat yatmadan önce aşırı yemek yemekten kaçının. Çünkü vücudunuz yediklerinizi sindirmekle meşgul olacaktır ve tamamen rahatlamanız zaman alacaktır. Eğer illa bir şeyler yiyecekseniz bunun en iyi yolu; yatmadan en az 2-3 saat önce yemek.

Yatağa gitmeden önce sakınmanız gereken bazı küçük şeyler de var. Çikolata, baharatlı yiyecekler, tuzlu yiyecekler ya da yağlı yiyecekler… Bunları yemeyin. Neden mi? Çikolata barları aslında kafein içerir ve aynı zamanda da kalp ritimlerinizi ve uykusuzluğu arttıran bir uyaran olan teobromine sahiptir. Baharatlı, tuzlu ve yağlı yiyecekler ise reflüye sebep olma riski taşırlar.

4. Egzersiz Yapmak

Bu demek değil ki; egzersiz yapmayı tamamen bırakmalısınız. Aslında egzersiz; sağlıklı bir uyku sahibi olmanıza yardımcı olur ancak gün içerisinde yapın, yatmadan hemen önce değil.

5. Oldukça Heyecanlı ve Merak Uyandırıcı Bir Kitap Okumak

Aslında kitap okumak yatmadan önce yapılabilecek en güzel şeydir, ta ki; kitap ara veremeyeceğiniz kadar ilginç ve merak uyandırıcı olmazsa. Kitap okumak zihninizi rahatlatma noktasında içeriğine bağlı olarak olumlu etkide bulunur ancak yine de yatmadan önce sınırlı bir süre okuyun. Aksi halde sabahın nasıl olduğunu anlayamazsınız.

6. Alkol Almak

Alkol almak; sizi, yorgun olduğunuz ve uyumanız gerektiğine dair düşüncelere sevkederek aldatabilir. Her şeyden öte alkol bir yatıştırıcı maddedir, ancak REM uykunuza zarar verir.

7. Sigara İçmek

Sigara başlı başına kötü bir alışkanlık, ancak aynı zamanda uykunuza da zarar verir. Bir uyaran olan nikotin vücudunuzu rahatlamaktan alıkoyar. Yani yatmadan önce nikotin içeren her şeyden kaçının.