Uyuşturucu avına, enkaz aramaya robot böcek!

Japonya'da Prof. Ryohei Kanzaki ve ekibi, yaklaşık 30 yıl böcek beynini araştırdı ve 'makine böcek' yaratma konusunda öncü oldu.


Böceklerin beynini kopyalayıp onları belirli işleri halletmek için programlamayı hedefleyen uzmanların bu çabasıyla polisin uyuşturucu aramak için ‘robot kelebek’ ya da deprem sonrası enkaz altında kalanların bulunması için ‘robot arı’ sürülerinden yararlanması, artık bir film senaryosu olmayabilir.
Böceklerin beyin yapısının, uçarken başka bir böceği yakalama gibi karmaşık akrobasi hareketlerini kontrol edebildiğini gören Kanzaki, bu durumun, 100 milyon senelik evrim sonucu, böceklerin beyninin ‘mükemmel yazılım paketi’ barındırdığının göstergesi olduğunu düşünüyor.

Onları programlayacak
Prof. Kanzaki ve ekibinin nihai hedefiyse böceklerin beynini kopyalayıp onları belli işleri yapmaya yönelik programlamak.
Uzmanlar, bu tip genetik değişimlerin kilometrelerce uzakta saklı bulunan uyuşturucu, maden, zehirli gaz veya enkaz altında sıkışmış insanları bulabilecek robot böceklerin yapılmasına yol açabileceğini vurguluyor. (aa)