Uzak diyarlardan, eski zamanlardan objelerle baş başa...

Uzak diyarlardan, eski zamanlardan objelerle baş başa...
Uzak diyarlardan, eski zamanlardan objelerle baş başa...
Ressam ve fotoğraf sanatçısı Kezban Arca Batıbeki'nin Asmalımescit'teki atölyesi dünyanın dört bir yanından getirdiği objelerle göz kamaştırıyor
Haber: BAHAR ÇUHADAR - bahar.cuhadar@radikal.com.tr / Arşivi

Benim KÖŞEM
KEZBAN ARCA BATIBEKİ
Ressam

*Atölyede kaç saat geçirirsiniz?
En az sekiz saati ayakta ve her yerde, evdeki bilgisayarın karşısında da birkaç saati oturarak geçiriyorum.
*Çalışırken etrafınızda ne olmalı?
Evimdeki binlerce objeden sonra atölyemi fazla doldurmak istemiyordum ama her geçen gün kalabalıklaştığını görüyorum. Örneğin, koleksiyonumdan antika evlerle yaptığım enstalasyon atölyemin bir köşesinde duruyor. Bir de müze dükkanlarından aldığım ve her geçen gün sayıları artan objeler var.
*Sizin için en kıymetlisi hangisi?
İtalya ’da Cortona’dan aldığımız antika bambu halı şezlong. Bir aylık yolculuğun başlarında, dağın tepesindeki bir antikacıda bulduk, aldık ve o koskoca şey, tüm yolculuğu, arabada bizimle yaptı. Halı bölümü eski olduğu için oturulmuyor ama çok güzel. Bir de gittiğimiz şehirlerin eski hallerini gösteren posta kartları var topladığım.
*Nasıl birikiyorlar, her yerden toplar mısınız?
Küçüklüğümden beri biriktirdiğim parçalar vardı. Giderek arttılar, koleksiyonlar başka koleksiyonları doğurdu. Teneke kutular ve teneke oyuncaklarla başlamıştım. Artık boyutlar da büyüdü, teneke sandıklardan, büyük teneke evlere kadar… Eski projeksiyon makineleri, kocaman bir kahve makinesi mesela. Half-doll denilen, eskiden pudra kutusu, iğnedenlik olarak yapılan, kolları bacakları kafası porselen, gerisi kumaştan olan 40’lardan kalma bebekleri, Enesco müzik kutularının insanlı olanlarını, Coca Cola’nın teneke objelerini, kadın action figürler topluyorum. Her yerden bir küçük kadın heykeli almayı adet edindik. Fotoğraflarında kullandığım bir sürü şey, evde koleksiyonun parçaları olarak varlar.
*Bu atölyenin müziği var mıdır?
Jazz ya da lounge müzik dinlerim. 
* Çalışırken bir şeyler yer içermisiniz?
Aralıksız çay içer ve bir şeyler atıştırırım. Ya da atıştırırdım diyeyim, mutlu günlerimde... Şimdilerde dikkatli yemeye ve beslenme alışkanlıklarımı değiştirmeye çalışıyorum. 
* Size ilham veren en büyük isim kimdir?
Tek bir isim değil ama farklı disiplinlerde pek çok isim, çok sayıda film ve yolculuk var. Yaşadığım yer, evim de içindeki objeler nedeniyle çok ilham veren bir mekandır benim için. Bakınız fotoğraflarım ve ‘I Shot Andy Warhol’ isimli kısa filmim... 
* Hangi işinizle hatırlanmak istersiniz?
Mimar olsaydım belki bir bina seçebilirdim ama yaptığım resimler, fotoğraflar, enstalasyonlar ya da kısa filmler, birilerinin aklında yer ettiyse, mekânlarının bir köşesinde yer bulduysa onlarla zaten hatırlanacağım demektir.


    ETİKETLER:

    İtalya