Uzakdoğulu filmler Türkiye turunda

Şu sıralar Ankara 'pür festival'. Aynı günlerde üç festival birden başladı.

Şu sıralar Ankara 'pür festival'. Aynı günlerde üç festival birden başladı. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ankara Caz Festivali ve esas mevzumuz olan 5. Uluslararası Uzakdoğu Filmleri Festivali. Bugün Ankara'da başlayan festivalin, filmleri 35 mm yerine VCD, VHS, DVD formatlarında göstermek gibi ciddi bir handikapı var ama, programı hiç de fena değil.
Japon sinemasının dünya pazarında en iyi yer bulan alanından, animelerden başlayalım. Çizginin Büyüsü başlığı altında, DVD formatında gösterilecek beş film var: A Chinese Ghost Story/Çin Hayalet Hikayesi, Samurai X: The Movie, Fatal Fury/Ölümcül Öfke, Kite ve Mezzo Forte.
Yapılan seçki, aksiyondan tarihi filmlere, modern zaman hikayelerine kadar uzanıyor. Uzakdoğu sinemasının en özgün ve yaratıcı yönetmenlerinden Tsai Ming Liang'ın üç filmlik mini toplu gösterisini (Delik, Orada Saat Kaç?, Yaşasın Aşk) bilhassa öneriyoruz. Festivalde, ilaveten neler var? Uzak diyarların en cool adamı Takeshi Kitano'dan Kikujiro ile Kids Return/ Çocukluk Günleri, John Woo'nun eski ortağı Tsui Hark'tan Zu: Warriors From the Magic Mountain/Zu: Büyülü Dağın Savaşçıları, Elveda Cariyem'le dünya aleme adını duyuran Chen Kaige'nin her ikisi de birer dönem filmi olan The Emperor and The Assasin/İmparator ve Katil'i ile Temptress Moon/Kışkırtıcı Ay, Ringo Lam'in Rezervuar Köpekleri'ne esin kaynağı olan kült filmi City on Fire / Şehirde Yangın, Zhang Yang'ın Rotterdam ve Toronto gibi festivallerden ödüllü komedisi Shower/ Hamam, festival filmleri arasında. Kurosawa filmi olmasa hep beraber şaşakalacağımızdan, İmparator'un dört adet filmine de yer verilmiŞ: Sanjuro, The Hidden Fortress/ Gizli Kale, High and Low/Yüksek ve Alçak ile 'olgunluk dönemi' deyiverip sıkıcılığına bahane bulunamayacak son filmi Madadayo.
5. Uluslararası Uzakdoğu Filmleri Festivali 1 Aralık'a kadar Ankara'da. Ardından da İstanbul (9-30 Aralık) ve İzmir'e (3-12 Ocak) hareket edecek.
Tel: (0312) 490 51 40