Uzay çöplüğü buluş yaptırdı

Uzay çöplüğü buluş yaptırdı
Uzay çöplüğü buluş yaptırdı

Dünyanın çevresinde çöplük simülasyon olarak böyle gösterilmişti.

Rus bilim insanları uzay araçları için kendini tamir eden kaporta geliştirdi


MOSKOVA - Rus bilim insanları, geleceğin uzay araçları ve uzay istasyonları için küçük çarpışmalardan sonra kendini onaran bir kaporta geliştirdi.
Rus The Gazeta gazetesinin haberine göre, Mekanik Mühendislik Araştırma Enstitüsünden uzmanlar, özellikle bir uzay çöplüğüne dönüşen yörüngedeki başıboş parçacıkların çarpması olasılığına karşı geliştirilen kaporta, çarpma tehlikesine karşı uzay istasyonlarının yörünge seviyesinin düzeltilmesi zorunluluğunu ortadan kaldıracak. Uzay çöplerinin çarpma tehlikesine karşı güvenilir bir koruma bulunmadığını belirten Rus Uzay Kontrol Merkezinden Nikolai İvanov, 30 gram ağırlığında bir cismin uzay istasyonu ile çarpışmasının saatte 100 km hızla giden bir kamyonun enerjisinden daha güçlü etki yaratacağına dikkati çekti.
Uzay çöplerinin 10 cm’den büyük parçacıklar olduğunu belirten Rus yetkililer, çarpışma olasılığından 2 gün önce alarm verildiğini, geçen yıl Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) için 266 uyarı yapıldığını kaydetti. Çarpışma olasılığı artınca UUİ’nin yörünge düzeyi değiştiriliyor veya mürettebatı tahliye ediliyor. (aa)