Uzayda ilk trafik kazası!

Uzayda ilk trafik kazası!
Uzayda ilk trafik kazası!

Her iki uydu da 455 kilodan ağırdı. FOTOĞRAF: AP

1997'de fırlatılan, iridyumdan mamul ABD uydusuyla 1993'te fırlatılan, işlemez durumdaki Rus uydusu uzayda çarpıştı, ABD uydusu kayıp

WASHINGTON - Önceki gün uzayda ilk uydu kazası yaşandı. Bulundukları yörüngede hareket eden Amerikan ve Rus ticari uyduları, Sibirya’nın 805 km. kadar üstünde çarpıştı. Çarpışma, 1997’de uzaya fırlatılan ve değerli bir metalik element olan iridyumdan mamul bir haberleşme uydusuyla, uzaya 1993’te gönderilen ve işlemez durumda olduğu sanılan Rus yapımı bir uydu arasında meydana geldi. Uzmanlar, her iki uydunun da 455 kilogramdan ağır olduğunu açıkladı.
Amerikan uydusunun işletmecisi Iridium, “Dünya’dan yüzlerce kilometre uzakta bu tür bir çarpışmaya çok çok nadir rastlanır” derken, hasar gören uydunun yerine yenisinin konulması için önlemler alınacağını da belirtti.
Beklenmedik kaza, uzaydaki trafik kontrolü eksikliklerinin yanı sıra sayıları gittikçe artan ve işlemeye devam eden uydularla insansız uzay araçlarını tehdit eden ‘uzay atıklarını’ gündeme getirdi.
Avrupa Uzay Ajansı’ndan Jocelyne Landeau uzay kirliliğinin yeni yeni başladığına dikkat çekiyor. Landeau, “Bu ilk çarpışma, parçalar havada uçup birbirlerine çarpacak. Bu da yeni küçük parçaların oluşması demek. Bunun risk olup olmadığını anlamak zaman alacaktır” diyor.
Avrupa Birliği’nin açıklamasında da, önde gelen ülkelerin uzaydaki sivil ve askeri faaliyetler konusunda yasal bir düzenleme yapması gerektiği, bu şekilde kaza ve çevresel sorun ihtimallerinin önüne geçilebileceği belirtildi. (aa, afp)