Uzayın Henry Ford'u Elon Musk ile tanışın

Uzayın Henry Ford'u Elon Musk ile tanışın
Uzayın Henry Ford'u Elon Musk ile tanışın
Uzayın Henry Ford'u, en havalı elektrik otomobillerin tasarımcısı ve güneş enerjisi kralı Elon Musk'ın adını hiç duymadıysanız tanışmaya hazır olun. İşte nam-ı diğer 'Demir Adam'ın sıradışı yaşam öyküsü...

Milyar dolarlık bir servete ve dahice fikirlerin sahibi Elon Musk'ın öyküsünü Tempo dergisinin ağustos sayısında Burak Tatari kaleme aldı:  

“Önce Elon Musk ile görüşmeliyim.” Oyuncu Robert Downey Jr, dâhi milyarder Tony Stark nam-ı diğer 'Demir Adam’ı canlandıracağı filmin çekimleri başlamadan önce yönetmen Jon Favreau’dan bunu rica etti. Aktör, yönetmen ve Elon Musk bir araya geldi. Robert Downey Jr da Favreau de Musk’tan öyle etkilendiler ki, sonuçta karakter ona benzedi. Peki, kim bu Elon Musk? Neden süper kahramana benzetiliyor?
Bugün 9.3 milyar dolar servete sahip, mucit-girişimci Elon Musk, 1971’de Güney Afrika’da model bir anne ve mühendis bir babanın çocuğu olarak dünyaya geliyor. Annesi Maye’in çocuk halini, “Her şeyi hafızasına kaydedebilen tipik bir inekti” diye tarif ettiği Musk, ‘dâhi çocuk’ payesini 12 yaşındayken ‘Blaster’ adlı video oyunun yazılımını geliştirince kazanıyor. Bugün oyunun uzayda geçmesi Musk’ı tanıyan kimseyi şaşırtmıyor. Küçüklüğünde karanlıktan korkan bir çocuğun büyüdüğünde, insanoğlunu Mars’a taşıma hayalinin hikâyesi bu çünkü.
17 yaşındayken Kanada’da yaşayan akrabalarının yanına Ontario’ya taşınıyor. Queen Üniversitesi’nde fizik ve ekonomi okuyor. ABD ’yi 'muhteşem şeylerin mümkün olduğu ülke' olarak gördüğü için 1992’de Pensilvanya Üniversitesi’ne geçiş yapıyor. Mezun olunca Silikon Vadisi’nin yakınlarına, Stanford Üniversitesi’ne yüksek lisans yapmaya gidiyor. Ama buradaki iş imkânları Musk için o kadar ilgi çekici ki, içindeki girişimci ortaya çıkarken, yüksek lisans yarıda kalıyor.

28 YAŞINDAKİ MİLYONER
İlk şirketini ağabeyi Kimbal ile Silikon Vadisi’nde kuruyor. Elbette kapılar hemen açılmıyor. Hatta başlangıçta iki kardeş spor salonunda duş alıp, ofiste uyuyorlar. Peki neyle mi uğraşıyorlar? Zip2 adını verdikleri yazılım şirketi, medya kuruluşlarının internet üzerinden verdiği hizmeti üstleniyor ve geliştiriyor. Kısa zamanda çok başarılı oluyor. Öyle ki, bu başarıyı gözlemleyen Compaq, Zip2’yi 300 milyon dolardan fazla bir bedele satın alıyor. 1999 yılında Musk 28 yaşında, hayatının başında ve milyoner. Bu noktada her şeyi bırakıp keyfine bakmayı aklının köşesinden bile geçirmiyor, gözünü hemen başka bir projeye dikiyor. Dört ortağıyla internet üzerinden kredi kartıyla alışveriş yapmayı sağlayan sistemi, PayPal’i kuruyor. Yani alışveriş alışkanlarını ve finans endüstrisini sonsuza kadar değiştirecek şirketi…

İNSANLIĞIN GELECEĞİNİ ETKİLEYECEK PROJELERİN PEŞİNDE
Musk’ın yolunu ise 2002’de eBay’in, PayPal’i 1.5 milyar dolara satın alması değiştiriyor. O noktadan sonra parayla ilişkisi kalmıyor çünkü. Musk, yıllar sonra bunu, “Artık ‘Para kazanmanın en iyi yolu hangisi?’ diye değil, ‘İnsanlığın geleceğini etkileyecek en büyük problemler hangileri?’ diye düşünmeye başladım” sözleriyle anlatıyor.
UCUZ UZAY YOLCULUĞU MÜMKÜN MÜ?
Bu noktada gözünü ilk diktiği yer uzay oluyor. Kim bilir; belki de bunda beş çocuğunun annesi, ilk eşi Justine Wilson’ın bilim kurgu ve fantastik roman yazarı olmasının payı vardır. Şurası kesin, 2002’de “Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’ninkinden (NASA) daha iyi bir fikrim var” çıkışını yaptığında herkes şaşırıyor. Çünkü kurduğu SpaceX adlı uzay taşımacılığı ve araştırma şirketinin en büyük amacı, uzay yolculuğunu kitleler için ulaşılabilir hale getirmek. Bu ideali, tekrar kullanılabilir roketlere dayanıyor. Çalışmalar sürüyor. Bu arada 'Uzayın Henry Ford’u' lakabını alan Musk’ın hayallerinin de sonu gelmiyor. 2026’da Mars’a gitmek istiyor örneğin. Bunun için de -izin yapmadan- haftada 80 saat çalışmaya devam ediyor. Tatile çıkmamasının sebebi, bunun ona yaramaması. “Bu da ne demek?” derseniz, 2000 yılında çıktığı Brezilya ve Güney Afrika seyahatlerinde sıtmaya yakalanınca seyahatlerin 'ölümcül' olduğuna karar vermiş. Şimdilik uzayı hedefleyip, evde oturuyor. (Tempo) 

Yazının tamamı Tempo'nun ağustos sayısında.