Uzun süre emzik emen çocuğun 'dili' geç gelişiyor

ANKARA - Uzun süre emzik emen bebeklerin büyürken konuşma güçlüğü çekme riski üç kat daha fazla. Annelerin ‘bebeklerinin sesini kesip kafalarını dinlemek’ için sık sık ağızlarına emzik vererek, aslında onların dil gelişimini geciktirdikleri ortaya çıktı.
Amerikalı ve Şilili bilimcilerin araştırmasında, 3-5 yaş çocukların emzik, parmak ve meme emme alışkanlıklarına bakıldı. Çocuklara ayrıca konuşmalarının yaşlarına göre normal olup olmadığını anlamak için dil testi uygulandı.
Washington Üniversitesi’nden Dr. Clarita Barbosa başkanlığındaki ekip, parmaklarını emen veya en az üç yıl emzik kullanan çocukların konuşma gecikmesi ve problemiyle karşılaşma olasılığının üç kat fazla olduğunu saptadı. En az dokuz aylık olana kadar sadece anne sütü alan, biberon almayan, çocuklardaysa konuşma güçlüğü riski daha az. Uyanık olunan saatlerde emzik emmenin, çocukları günlük sohbete katılmadan uzak tuttuğu belirtiliyor. Dr. Barbosa, kesin sonuç için daha kapsamlı araştırma gerektiğini de hatırlattı. (aa)