Van'da baleye büyük ilgi

Van'da baleye büyük ilgi
Van'da baleye büyük ilgi

Van halkı baleye büyük ilgi gösterdi.

Van'da özel bir kültür ve sanat merkezi tarafından kentte ilk defa bale kursu açıldı. Kurs beklenenden fazla ilgi gördü.

VAN - Van’da eğitimci olarak görev yapan Semra Odabaşı tarafından açılan kültür ve sanat merkezinde piyano, keman, gitar, diksiyon ve İngilizce kursunun yanı sıra kentin ilk bale kursu da verilmeye başlandı.
Semra Odabaşı, yaptığı açıklamada, kültür ve sanat merkezinin birçok faaliyeti bünyesinde barındırdığını belirterek, kentte bu tür merkeze büyük ihtiyaç olduğunu söyledi.
Merkezde, bale, diksiyon, İngilizce, keman, gitar ve piyano kurslarının bulunduğunu anlatan Odabaşı, bütün bu kursların önemli olduğunu ancak çocukluk eğitiminde vücut gelişimine katkısı olması nedeniyle bale kursuna daha fazla önem verdiklerini bildirdi.
Bale kursunun "Van’da bir ilk olma" özelliğini taşıdığını ifade eden Odabaşı, merkeze gelen yoğun talep üzerine bale kursunu açtıklarını, ilk etapta bale öğretmeni bulmakta güçlük çektiklerini söyledi.
Odabaşı, "Ancak Vanlı bir gencimizin İstanbul’dan bir balerinle evlendiğini ve Van’a yerleştiklerini duyduk. Hemen balerin arkadaşımızla iletişime geçerek, anlaşmalarımızı sağladık. Kendisini Van’daki tek bale eğitmenidir" dedi.
Van’da çocukları erken yaşta sanatla tanıştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlatan Semra Odabaşı, bale kursuna 4-6 yaş grubundaki çocukların alındığını ifade etti.
Yeni açılan kursa ailelerin yoğun ilgi gösterdiğini bildiren Odabaşı, başvuru sayısının giderek artacağına inandığını vurguladı.
Bale eğitmeni Berna Kubilay ise Ege Üniversitesi Türk Halk Oyunları Bölümü mezunu olduğunu ve Yeditepe Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptığını ifade ederek, bale eğitiminin Van için geç kalınmış bir faaliyet olduğunu bildirdi.
Yeni kayıt yaptıran ilk grup çocuğun çok başarılı ve hevesli olduğunu anlatan Kubilay, Van’ın ilk balerinlerini yetiştirmekten mutluluk duyduğunu vurguladı.