Vanlı Keziban Evliyaoğlu azmetti, başardı

Vanlı Keziban Evliyaoğlu azmetti, başardı
Vanlı Keziban Evliyaoğlu azmetti, başardı
Van'dan Peru'ya giderek Ekvator bitkileri üzerine eğitim alan Keziban Evliyaoğlu, atölyesinde ürettiği bitkisel krem ve yağları çeşitli şehirlere pazarlıyor


VAN - Peru’ya giderek Ekvator bitkileri üzerine eğitim gören Vanlı Keziban Evliyaoğlu, eğitimini tamamladıktan sonra Van’da kurduğu atölyede bitkilerden krem ve yağ elde ediyor. Evliyaoğlu bu ürünleri başta İstanbul ve Bursa olmak üzere çeşitli illere pazarlıyor.
Van’da Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kimya Bölümünde lisans, Biyokimya bölümünde ise yüksek lisansını tamamlayan Evliyaoğlu, bitkilere duyduğu merak yüzünden öğretmenliği bırakarak, Peru’ya gitti. Burada bulunan büyük bir merkezde bitkiler üzerine eğitim alan Evliyaoğlu, Van’a döndükten bir süre sonra Van Valiliği tarafından kurulan Van İş Geliştirme Merkezi’ne (İŞGEM) kendi işini kurabilmek için başvuruda bulundu.
Evliyaoğlu, İŞGEM ve KOSGEB’den aldığı destekle üretim malzemesi alarak kendisine bitkisel yağlar üretimi için atölye kurdu. Evliyaoğlu şimdi çevre illerden, dağlardan,yaylalardan getirttiği bitkilerden hiç bir kimyasal içerik kullanmadan, krem ve yağ elde ediyor.
Ürünlerini Van, İstanbul ve Bursa başta olmak üzere bir çok ilde pazarlayan Evliyaoğlu,yurt dışına açılma için çalışmalarını sürdürüyor.-BİTKİLER HAK ETTİĞİ YERE GELMELİ-Evliyaoğlu, aldığı bilimsel eğitimin doğrultusunda, bitkilerin hak ettiği yere gelmesi için çalıştığını belirterek, bitkilerden doğal yöntemlerle yağ elde etmenin bu çalışmaların en önemlisi olduğunu vurguladı.
Bitkilerden yağ elde etmenin birçok yöntemi bulunduğunu ancak kendisinin kimyasal ürün kullanmadan press yöntemiyle bitkiden yağ elde ettiğini anlatan Evliyaoğlu, şişeleme ve paketleme aşamalarından sonra yağı satışa sunduğunu söyledi.
Bunun yanı sıra atölyede, yurt dışında öğrendiği ve kendisinin de geliştirdiği yöntemlerle krem elde ettiğini de belirten Keziban Evliyaoğlu, "bu kremler, piyasada bulunanlardan çok farklı özellikler taşımaktadır. Hiç bir kimyasal madde kullanmadan bitkilerden ve bazı yağ özlerinden krem üretiyorum. Bitkiler insan hayatında çok önemli ve hak ettiği yere gelmeli" dedi.-GENÇ BİTKİ KULLANILMASI ÖNEMLİ-Toplattığı bitkilerin genç olmasına büyük özen gösterdiğini ifade eden Evliyaoğlu, bazı dönemlerde yurt dışından da bitki getirttiğini söyledi.
Evliyaoğlu, bir bitkinin ömrünün en fazla bir yıl olduğunu, bir yıldan sonra bitkinin etkisinin yüzde 60’ını kaybettiğini belirterek, "Ucuza mal etmek için beş yıllık bir bitkinin de yağı çıkarılabilir. Ama bunun hiç bir etkisi olmaz. Benim ürünlerimin fazla tercih edilmesinin nedeni reklam yapmamdan kaynaklanmıyor, yağı ve kremleri genç bitkilerden elde etmemden kaynaklanıyor. Ürünlerim pahalı olabilir ama sonuçta vicdanım rahat."
Evliyaoğlu, yağlar açısından "hijya laboratuvarı" patenti aldığını kremlerin de patentini almaya hazırlandığını ifade etti. (aa)