Var mı böyle güzel ninesi olan?

Var mı böyle güzel ninesi olan?
Var mı böyle güzel ninesi olan?

FOTOĞRAFLAR: i-D MAGAZINE

Nine diye abarttık ama onlarda takvim geri işliyor sanki... Gittikçe 'süper'leşen modeller Claudia Schiffer, Eva Herzigova ve Helena Christensen, 40'larındaki normal kadınların içini acıtıyor
Haber: SÜHEYLA DEMİR / Arşivi

Claudia Schiffer, Helena Christensen, Eva Herzigova... Bu üç kadın 1990’ların en aranan, en çok kazanan süpermodelleriydiler. 40’lı yaşlarına gelseler, çoluk çocuğa karışsalar da ne zaman ne de hayat eski hallerinden çok şey götürmüş... Bu taze üçlü, pozlarıyla yeni yetmelere ‘Nasıl süper model olunur’ dersi dışında, normal kadınlara 40’larında böyle de olunabilir mesajı veriyorlar.

En doğal çıplak Claudia
1990’ların en bilinen modeli kimdir diye sorsak, en çok Claudia Schiffer cevabını alırız muhtemelen. 1.80’lik boyu, altın sarısı saçları ve masmavi gözleriyle çizilmiş bir güzelliğin tezahürü gibi görünen Schiffer, o zamanlar haberlerde, reklamlarda, dergilerde, billboard’larda, her yerdeydi.
40 yaşındaki Schiffer, çocukluğunda babası gibi avukat olmayı istermiş oysa. Ama 1987’de 17 yaşındayken Düsseldorf’taki bir gece kulübünde Metropolitan Model Ajansı’nın sahibiyle tanışınca, avukatlık hayalinin yerini modellik almış. “Manken olmayı şan, şöhret, para kazanmak için seçmedim, fotoğrafçılara bir esin kaynağı olmak için seçtim” diyebilecek kadar da kendinden emin.
Schiffer’ı böyle başarılı bir model haline getiren nedenlerden en önemlisi, çıplaklık konusundaki rahatlığıydı belki de. Bu rahatlığını “Çıplaklığa karşı değilim. Alman’ım ben. İnsanlar Almaya’da parklarda bile çıplak yatar” diye dile getiriyor. 18’inden beri modellik yapan Schiffer, artık ‘süpermodel’ olmanın her inceliğini biliyor ve bu konuda tevazu göstermeyi de pek tercih etmiyor. “Mesele kıyafetlere baktırmak değil, duyguyu verebilmek. Fotoğrafçının esasında ne aradığını, hikâyenin ne anlatmak istediğini iyi biliyorum. Böyle olunca insanlar fotoğrafıma baktığında her şeyi hemen anlayabiliyor” diye konuşuyor. 

Bırak dağınık kalsın Helena!
Helena Christensen, 1990’lı yılların en iddialı modellerdendi. 1991’de Chris Isaak’ın ‘Wicked Game’ şarkısının video klibinde oynayınca milyonları kendine hayran bıraktı. Öyle ki, MTV bunu ‘gelmiş geçmiş en seksi klip’ seçti.
41 yaşındaki Christensen, modelliğe dokuz yaşında başlamış; 18 yaşındayken de Danimarka güzeli seçilmiş. Hiçbir zaman sadece model olmakla yetinmemiş, 17 yaşından beri çocukluk hayali fotoğrafçılıkla da uğraşıyor. “Çift yönlü bir işim var, fotoğraf çektirirken çekebiliyorum da. Aslında çok şanslıyım” diyor.
Hem çekiyor, hem çekiliyor, üstüne fotoğrafçıların da esin perisi. Bu konuda diyecekleri var: “İlham vermek, ‘Evet karşınıza oturdum ve size ilham verdim’ gibi bir şey değil. Güzellikle değil, kişilikle ilgili. İlham verebilmek önce için merak uyandırmak gerek...”
Yaptığı her işe karakterini aktaran Christensen, bir yandan da karmaşadan yana. “Biri kusursuz görünmemi istediğinde hemen bir şeyleri dağıtıyorum. Dağınıklığı daha çok seviyorum” diye anlatıyor bu yönünü.
Son yıllarda fotoğrafçılığa daha çok zaman ayıran Helena, sadece sürrealist moda çekimleri yapmıyor. İklim değişikliği konferanslarına katılıp küresel ısınmayı gözler önüne seren etkileyici fotoğraflar da çekiyor. Küresel ısınma, yoksulluk gibi konulardaki mücadelesiyle dikkat çeken U2’nun solisti Bono’yla da çok iyi arkadaş.

Komünistken çok kitap okuyan Eva
1990’ların başında Wonderbra sutyenlerinin yıldızıydı ve o reklamların yer aldığı billboard’ların çevresinde trafik kazalarına sebep olduğu iddia edilirdi. Komünist Çekoslovakya’da doğup büyüyen Eva Herzigova, süpermodellerin giyinip süslenmekten başka bir şey bilmediklerini yalanlayan en iyi örneklerden.
Çekçe, Rusça, İngilizce ve Fransızca’yı çok iyi konuşuyor. Pek hazzetmediği komünist dönemin en büyük yararını ise “Çok kitap okurduk o dönem” diye özetliyor.
Makinist bir babayla sekreter bir annenin kızı olan Herzigova, çocukken model olmayı hiç düşünmüyormuş. Ailesiyle yaptığı bir Prag sehayatinde arkadaşının yüreklendirmesiyle model olmaya karar veren Herzigova, 16 yaşında bir modellik yarışmasına katılarak birinci olmuş. Bu ona yurtdışına çıkmanın zor olduğu o dönemde Paris’in kapılarını açmış, gerisi de gelmiş zaten...
Herzigova için başarılı bir süpermodel olmanın sırrı çok çalışmaktan geçiyor. 37 yaşında modelliğe devam eden Herzigova, hamileliğinin son günlerine kadar da çalışmış: “Bazen ara vermeyi deniyorum ama üçüncü günün sonunda yeniden çalışıyor buluyorum kendimi” diyor.