'Varoş köpeği' kızdırdı

'Varoş köpeği' kızdırdı
'Varoş köpeği' kızdırdı

Hindistan?ın yoksulluğunu ve halkın çaresizliğini gözler önüne seren filmin adında geçen ?köpek? kelimesi Hintleri sinirlendirdi. FOTOĞRAF: AP

YENİ?DELHİ - Hindistan’dan ‘Slumdog Millionaire’ (Milyoner Varoş Köpeği) adlı filme protesto! Ülkenin yoksulluğunu ve halkın çaresizliğini gözler önüne seren filmin bir Hintliyi ‘slumdog’ (varoş köpeği) ifadesiyle tanımlaması insanları kızdırdı. En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleri dahil dört dalda Altın Küre alan filmi protesto eden halk, sinema salonları önünde “Biz köpek değiliz” diye slogan attı.
Vikas Swarup’un kitabından uyarlanan ‘Milyoner Varoş Köpeği’, Türkiye’de de ‘Kim Beş Yüz Milyar İster?’ adıyla yayınlanan yarışma programıyla bir anda ülkenin gündemine oturan Cemal Malik’in hayatının aşkına kavuşmasını anlatıyor. Filmde yarışmaya katılan Cemal’in hayatı anlatılırken arka planda Hindistan’la ilgili pek çok gerçeğe ulaşılıyor. Hintliler aslında filmin konusundan çok ‘köpek’ sözcüğüne odaklanmış durumda.
Filmin senaryosunu yazan Bombay doğumlu Simon Beaufoy ise filmin derdinin herhangi birine ‘köpek’ demek olmadığını, sadece bu tanımlamanın doğru ifade olduğunu, kendisinin de Hindistan’ın kenar mahallelerinde büyüdüğünü anlatıyor. 

Çocuk oyuncular az mı kazandı?
Bu arada, filmin yarısından çoğunda rol alan Rubina Ali ve Azharuddin İsmail isimli Hintli çocukların aileleri de filmin yapımcılarını suçlayarak haklarını arayacaklarını ifade etti. Ailelerin açıklamalarına göre, bir yıllık çalışma için Rubina’ya sadece 500 sterlin (yaklaşık 1150 TL), Azharuddin’eyse 1700 sterlin (yaklaşık 3 bin 900 TL) ödeme yapıldı. (ap)