Vehbi Koç ödülü Prof. Dr. Türkan Saylan'a verildi

Vehbi Koç ödülü Prof. Dr. Türkan Saylan'a verildi
Vehbi Koç ödülü Prof. Dr. Türkan Saylan'a verildi
36 bin kız çocuğu onun sayesinde okudu


İSTANBUL - Vehbi Koç Vakfı’nca (VKV) verilen '8. Vehbi Koç Ödülü'ne Prof. Dr. Türkan Saylan değer görüldü. Saylan, Vehbi Koç Ödülü ile birlikte Türkiye'de verilen en büyük para ödülü olan 100 bin doları da almaya hak kazandı. Vehbi Koç Ödülü, 2002 yılından bu yana veriliyor. Ödülün bir önceki sahibi, kültür alanında Marmara Bölgesi tarihöncesi arkeolojisi alanına yaptığı katkılarından dolayı Prof. Mehmet Özdoğan olmuştu.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'a ödülü 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel tarafından sunuldu.
Türkan Saylan, ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, eğitime ilişkin olarak çeşitli kuruluşların katkılarıyla yaptıkları projelerle 36 bin kız çocuğuna ulaştıklarını hatırlattı. Saylan, "Bugün Türkiye’de terörün önlenmesi, açlığın, sefaletin, işsizliğin giderilmesi konusunda kız çocuklarının eğitiminin yüzde 100 katkısı olacaktır" dedi. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da "Vehbi Koç Vakfı'nın en öncelikli sosyal yardımları eğitim amaçlı olmuş ve Vakıf, 40 yılın toplamında en büyük maddi katkısını yine eğitim alanında yapmıştır" dedi.
Ödül töreninde 13 yıl önce ölen Vehbi Koç da anıldı. Mustafa Koç, önceki yıllarda Koç Holding'in kurucusu Vehbi Koç’un ölüm tarihi olan 21 Şubat’ta anma duası yapıldığını hatırlatarak bu yıl ve bundan sonraki yıllarda anma duasını aile arasında yapıp, Vehbi Koç Ödül törenini de aynı gün gerçekleştirmeyi uygun bulduklarını ifade etti. Törende konuşan 9. Cumhurbaşkanı Demirel de eğitimin Vehbi Koç'un birinci derecede önem verdiği konu olduğunu belirtti. Demirel "Nüfus artışı, aile sağlığı sorunlarını konu edinen Türkiye Aile Sağlığı Planlaması Vakfını kurmuştur. Bunu daha Türkiye’de bugün anlamamış çok kişi var. Kimseye bir atıfta bulunmak istemiyorum ama bunun anlaşılması lazım. Bir ülke kazandığından çoğunu, daha fazlasını harcayamaz. Esasen bir ülkede doğan çocukları yaşatmaya imkan yoksa veya doğan çocukların eğitimi yoksa, işi yoksa, hastalıklara karşı korunmamışsa onları doğurmanın bir manası yok. Sağlıklı bir toplum istiyorsanız, aile planlaması denen olay onun için lazım" dedi. Törene, aralarında Aydın Doğan, Ersin Özince, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Bülent Eczacıbaşı, Haluk Dinçer, Suzan Sabancı Dinçer, Ali Koç, Ali Sabancı, Nevzat Ayaz, Ergun Gürsoy, Aydın Boysan, Bülent Bulgurlu, Faruk Süren’in de bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. (aa)TÜRKAN SAYLAN KİMDİR?


1935'de İstanbul'da doğan Türkan Saylan Kandilli Kız Lisesi'nin ardından öğrenimine İstanbul Tıp Fakültesi'nde devam etti. 1976 yılında lepra (cüzzam) çalışmalarına başlayan Türkan Saylan 'Cüzzamla Savaş Derneği'ni kurdu. 1986'da Hindistan'da 'Uluslararası Gandhi Ödülü'nün sahibi oldu. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü'nün Lepra konusunda danışmanlığını yaptı. Saylan Uluslararası Lepra Birliği'nin (ILU) kurucu üyesi, Avrupa Dermato Veneroloji Akademisi'nin ve Uluslararası Lepra Derneği'nin de üyesi. Türkan Saylan 1981-2002 yılları arasında 21 yıl süreyle üniversitedeki görevinin yanı sıra gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliğini yürüttü. 1989'da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ni (ÇYDD) kuran Türkan Saylan halen derneğin genel başkanlığını yürütüyor. Saylan'ın yurtiçinde ve uluslararası alanda yayınlanmış yüzlerce bilimsel makalesi ve altı kitabı bulunuyor. Saylan bugüne kadar 50'ye yakın ulusal ve uluslararası ödüle layık görüşmüştü.