'Vejetaryen vampirler gençliği zehirliyor'!

'Vejetaryen vampirler gençliği zehirliyor'!
'Vejetaryen vampirler gençliği zehirliyor'!
Sağ muhafazakar Milli Gazete bugün çarpıcı bir manşetle çıktı. 1. sayfadan 'VAMPİRizm' başlığıyla duyurulan yazıda, geçmişte çirkin ve ürkütücü olarak resmedilen vampirlerin, yeni filmlerde çok karizmatik ve güzel gösterildiği, bu yolla gençlerin aklının çelindiği iddia ediliyor.

Radikal.com.tr - Sağ muhafazakar eğilimli Milli Gazete bugün çarpıcı bir manşetle çıktı. 1. sayfadan ‘VAMPİRizm’ başlığıyla duyurulan yazıda, geçmişte çirkin ve ürkütücü olarak resmedilen vampirlerin, yeni film ve dizilerde çok karizmatik, güzel ve etkileyici olarak gösterildiği, bu yolla gençlerin aklının çelindiği ve vampirlerle mücadele yöntemi olarak da Hıristiyan sembolleri gösterilerek bir tür din propagandası yapıldığı iddia ediliyor.

Saadet Partisi’ne yakınlığıyla bilinen Milli Gazete’de bugün Mustafa Kılıç imzasıyla yer alan ve gazetenin manşetine taşınan ‘ haber ’de, “Vampir kisvesiyle Hıristiyanlık propagandası yapıldığı” öne sürülüyor ve ‘Vampirizim’ olarak kavramsallaştırılan bir kültürel tazyikten söz edilerek “Vampirizmin dişleri yeni neslin boynunda…” deniliyor.

Birinci sayfadan, “Emperyalizm insanlığı ve coğrafyaları; Vampirizm ise gençliğin maneviyatını emiyor, yarınları sömürüyor… Vampirizmin dişleri yeni neslin boynunda…” spotunu kullanan gazetede yer alan yazı şöyle devam ediyor:

“Son dönemlerde moda haline gelen ve özellikle gençler arasında büyük rağbet gören vampir furyası, kitapları, dizileri ve filmleriyle genç zihinleri etkisi altına alıyor. Gerçeklikten uzak, inançları derinden sarsan ve kültürel değerlerimizle uzaktan yakından alakası olmayan safsataları allayıp pullayarak sunan Vampirizm’in hedefinde çocuklar ve gençler bulunuyor. Tüm dünyayı kasıp kavuran ve iliğine kadar sömüren emperyalizm, genç zihinleri kirletmek ve etki altına almak için şimdi de ‘yumuşak güç’ olarak ‘karizmatik vampirleri’ kullanıyor.”

“Geçmişte salt bir korku öğesi olarak kullanılan vampirlerin, son dönemlerde bir tür örnek alınan karaktere dönüştüğünü belirten uzmanlar, böylelikle artık daha sevecen ve özendirici bir hâl aldığını ifade ediyorlar.”

Bu filmlerin, ‘bilinçaltına gönderdiği mesajlar’ ile gençleri ‘Hıristiyanlık dinine alıştırdığı’ iddia edilen yazıda, “Böylelikle eğlence kisvesi altında genç zihinler Vampirizm akımına kapılıyorlar ve farkında olmadan misyonerliğin de etki sahasına giriyorlar” deniyor.


‘İNANÇ DÜNYASINI SARSIYOR’
Misyonerlik ve Hıristiyan propagandası yapan bu dizi ve filmler karşısında, ‘genç kuşakların inanç dünyasının’ sarsıldığını belirten gazete, bazı psikolog ve psikoterapistlerden de ‘bu filmler çocuklarımız için büyük tehlike arz ediyor’ ana temalı görüşler alarak tezlerini desteklemeye çalışmış.

Ancak gazetenin tespitleri ‘uzmanlar’ınkinden çok daha çarpıcı:

“Yeni akım vampir filmlerinin kahramanları, klasik ortaçağ vampir ve kurt adamlarından çok farklı. Bir kere vejetaryenler ve bundan dolayı da insan kanı içmiyorlar. Oldukça modern bir evde yaşıyorlar. Uçabiliyor ve çok hızlı koşabiliyor olsalar da spor arabaya biniyorlar. Anlayacağınız bu filmler sanal âlem gençliği için oldukça etkileyici bir içeriğe sahip.”


'ESKİ VAMPİRLER KORKUTURDU'!
“Oysa geçmişte vampirler bir korku öğesiydi. Gece mezarlarından çıkan vampir zavallı kurbanının kanını emerek onu da vampire dönüştürürdü. Bu tür Vampir filmleri ilgi görmeyince yapımcılarda formatı değiştiriverdi. Vampirler artık daha sevecen ve özendirici bir hal aldı.

Bunun sebebi ise genç izleyici kitlesini etki altında bırakmak istediği oldukça açık. Vampir filmlerinin bir diğer bilinçaltına gönderdiği mesaj ise Hıristiyanlık dini. Neredeyse tüm vampir filmlerinde vampirlerden korunmak için haç, sarımsak ve ateş simgeleri kullanılıyor.”


‘BURJUVA VAMPİR’ ve ‘HALKTAN BİRİ KURT ADAM’
Gazeteye görüş bildiren psikoterapist Dr. Hasan Kendirci’nin Twilight filminden yola çıkarak yaptığı analiz de oldukça çarpıcı:

“Filmdeki ‘duygusal’ vampir, zeki, eğitimli, iyi bir mesleğe sahip, seçkin ve zengin bir tiptir. (Birçok genç kızın favori aşk nesnesi) Bunlar, tüm seçkin özellikleriyle, toplumdaki burjuva sınıfının naif temsilcileri gibidirler. Kurt adam, profili ise daha ‘halktan’ bir tiptir. Yakışıklı, güçlü, cesur, mert ve yine romantik bir aşıktır. Kız ise bu iki aşk arasında adeta bocalar (başka bir alternatifi de yoktur zaten). Ve sonunda zengin ve çok ‘cool’ görünen vampiri seçer. Birçok Amerikan yapımı filmde olduğu gibi burada da yoğun subliminal mesajlar vardır. Amaç bu filmlerin izleyici kitlesi olan genç ergenleri derinden etkilemektir. Filmin yapımcıları çoğu kez bu amaçlarına ulaşırlar. Son derce klişe bir konuya sahip olmasına rağmen bu tür filmler dünyanın her yerinde geniş (genç ergen) bir izleyici kitlesine ulaşır. Filmler genç insanların zihninde ‘yeni’ aşk idolleri yaratır. İyi ve Kötü birbirine karışır.”