Venedik Inarritu'yla başladı

Venedik Inarritu'yla başladı
Venedik Inarritu'yla başladı
Sinema dünyasının A sınıfı festivallerinden Venedik Film Festivali'nin 71'incisi, dün gece Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu'nun 'Birdman' filmiyle açıldı. Gözden düşmüş ünlü bir aktörün hikayesini anlatan filmin oyuncuları Michael Keaton, Edward Norton ve Emma Stone da kırmızı halıdaydı. Festivalde Fatih Akın 1915 olaylarını anlattığı 'The Cut', Kaan Müjdeci ise ilk filmi 'Sivas'la Altın Aslan ödülü için yarışıyor.

Bu yıl 71’nci kez düzenlenen dünyanın en eski sinema etkinliği konumundaki Venedik Film Festivali’nin açılışı ‘Paramparça-Aşıklar, Köpekler’le tanınan Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu’nun ‘Birdman, or the Unexpected Virtue of Ignorance’ filmiyle yapıldı. Kızının desteğiyle eski görkemli günlerine dönmek için uğraşan gözden düşmüş bir aktörün hikayesini anlatan filmin yönetmeni Inarritu’nun yanı sıra oyuncular Michael Keaton, Edward Norton ve Emma Stone da Venedik’teki kırmızı halı törenine katıldı.


Açılış filmi ‘Birdman, or the Unexpected Virtue of Ignorance’ ekibi (soldan sağa) Amy Ryan, Edward Norton, Emma Stone, yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu, Michael Keaton ve Andrea Riseborough.
Festivalin açılış gecesine sinema dünyasından yıldızların yanı sıra İtalyan Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve Kültür Bakanı Dario Franceschini de katıldı.
Gazetecilerin sinema sektörüyle ilgili sorularını yanıtlayan İtalya Kültür Bakanı Franceschini, İtalyan sinema sektörünü yeniden canlandırmak için çalıştıklarını söyledi. Franceschini ayrıca, tarihi sinema salonlarının başka amaçlarla kullanılmasına kısıtlama getiren bir kararname imzaladığını da belirterek “Sinema salonları artık süpermarkete dönüştürülmeyecek” dedi.
1932’den bu yana düzenlenen Venedik Film Festivali’nde bu yıl, ‘yeterince büyük yıldız isimlerin’ katılımının sağlanamadığı gerekçesiyle organizatörlere eleştiri yöneltiliyordu. Festival direktörü Alberto Barbera ise bu eleştirilere karşılık olarak “Biz kas gösterisi yapmak ya da yarıştan birinci çıkmak için burada bulunmuyoruz. Bizim hedefimiz kaliteli filmleri desteklemek. Ben festivallerin sadece tanınmış isimlerden ya da bir festivalde gösterilmesi beklenen türdeki filmlerden oluşması fikrinden hoşlanmıyorum” dedi.
Jüri başkanı Alexandre Desplat da “Biz yeni sesler, yeni yüzler, yeni konular keşfetmek için buradayız” diye konuştu.

Venedik Film Festivali’nin ana jürisi (soldan sağa) Fransız besteci Alexandre Desplat (başkan), İtalian actor Carlo Verdone, Amerikalı yazar Jhumpa Lahiri, Avusturyalı yönetmen Jessica Hausner, İngiliz kostüm tasarımcısı Sandy Powell, Alman yönetmen Philip Groning, Çinli oyuncu Joan Chen, İngiliz oyuncu Tim Roth ve Filistinli yönetmen Elia Suleiman.
Festivalin ana yarışma bölümünde Fatih Akın’ın 1915 olaylarını anlattığı ‘The Cut’ ile ilk filmiyle Venedik’in ana yarışmasına seçilen Kaan Müjdeci’nin yönettiği ‘Sivas’ın Altın Aslan ödülü için yarışacağı festivalde Türkiye sinemasının büyük ismi Lütfi Akad’ın ‘Gelin’i de restore edilmiş kopyasıyla seyirci karşısına çıkacak. Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu (FIPRESCI) ve Türkiye Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) başkanlığı görevlerini yürüten Alin Taşçıyan da festivalin Yeni Ufuklar bölümünün jürisinde.
6 Eylül’de yapılacak ödül töreniyle sona erecek Venedik Film Festivali’nin ana jürisi (soldan sağa) Fransız besteci Alexandre Desplat (başkan), İtalian actor Carlo Verdone, Amerikalı yazar Jhumpa Lahiri, Avusturyalı yönetmen Jessica Hausner, İngiliz kostüm tasarımcısı Sandy Powell, Alman yönetmen Philip Groning, Çinli oyuncu Joan Chen, İngiliz oyuncu Tim Roth ve Filistinli yönetmen Elia Suleiman’dan oluşuyor.


Orizzonti/ Yeni Ufuklar jürisi (soldan sağa): İtalian yönetmen Roberto Minervini, Çadlı yönetmen Mahamat-Saleh Haroun, Amerikalı yazar David Chase, sinema yazarı Alin Tasçiyan, İsveçli oyuncu/yönetmen Pernilla August, Israilli oyuncu Moran Atias ve Hong Kong yönetmen ve jüri başkanı Ann Hui.