Venedik'in 'sıradışı' programı

Venedik'in 'sıradışı' programı
Venedik'in 'sıradışı' programı

Senenin Altın Aslan adaylarından Terry Gilliam filmi 'The Zero Theorem', Christoph Waltz'u bir 'hacker' rolünde beyazperdeye getiriyor.

70'inci yılını kutlayan Venedik Film Festivali'nin yarışma filmleri açıklandı. Hayao Miyazaki, Terry Giliam gibi ustalar son filmleriyle Altın Aslan için yarışacak. Türkiye'den ise Radikal Halk Ödülü sahibi 'Köksüz' de Venice Days bölümünde gösterilecek.
Haber: ERMAN ATA UNCU - erman.uncu@radikal.com.tr / Arşivi

 Hacker âlemine Terry Gilliam dokunuşu, II. Dünya Savaşı’nın mihver cephesinden ‘anime’ bir anlatı, kendini mağaraya kapatan bir meczubun hikayesi ve Donald Rumsfeld! Venedik Film Festivali, varlığını ister istemez büyük kardeşi Cannes Film Festivali’nin gölgesinde sürdürüyor olabilir. Ama 70’inci yılını kutlayan, dünyanın en eski film festivali, hem eski hem de yeni kuşak yıldız yönetmenleri biraraya getirdiği programıyla şimdiden heyecana vesile. Dün açıklanan program, sadece yönetmenleriyle değil, filmlerde anlatılan sıradışı hikayeleriyle de merak konusu.

Kuşkusuz seçkinin en fazla merak edilenlerinden biri Terry Gilliam’ın dört sene aradan sonra çektiği ilk uzun metrajlı filmi ‘The Zero Theorem’. Oscarlı Christoph Waltz’un varoluşun sırrını çözmeye çalışan bir hacker’ı canlandırdığı yapımda Matt Damon ve Tilda Swinton da var. Seçkinin bir diğer efsane yönetmeni ise Venedik’in gediklilerinden Hayao Miyazaki. Bir önceki uzun metrajlı filmi ‘Ponyo’yla da Altın Aslan için yarışan animasyon ustası, bu sefer kendi mangasından uyarladığı ‘Kaze tachinu’yla ödüle aday. Yapım, II. Dünya Savaşı’nda askeri uçakların tasarımını yapan Jiro Horikoshi’nin hayatını konu alıyor. Belgesel ustası Errol Morris, eski savunma bakanı Donald Rumsfeld’in icraatını onunla beraber masaya yatırdığı ‘The Unknown Known: The Life and Times of Donald Rumsfeld’le, İsrail’in gözde yönetmeni Amos Gitai ‘Ana Arabia’yla, halihazırda Altın Aslan sahibi, Tayvan sinemasının en tanınan yönetmenlerinden Tsai Ming Liang da adı ‘uzaklara yolculuk’ anlamına gelen ‘Jiao La’yla ana yarışmada. Stephen Frears’in Judi Dench’li, Steve Coogan’lı ‘Philomena’sını daha da ilgi çekici kılan bir özelliği ise senaryoda da komedi dahisi Coogan’ın parmağının olması.

Seçkinin ‘ genç usta’ tanımını en hak eden ismi Xavier Dolan, ‘Tom a la ferme’de ölen partnerinin cinsel yöneliminden habersiz ailesiyle tanışan eşcinsel bir kahramanın hikayesini anlatıyor. Mağaradaki meczup hikayesinin sahibi ise ‘iddialı’ James Franco. Oyuncu hem yönetip hem başrolü üstlendiği ‘Child of God’la Altın Aslan adayı. Bir başka doğaya dönüş hikayesi John Curran’dan. Yönetmen, ‘Tracks’te dört deve ve bir köpek eşliğinde kendini Avustralya çöllerine vuran Mia Wasikowska’yı perdeye getiriyor. 2008’de çektiği ‘Without’la epey ilgi çeken ama sonrasında uzun süre film çekmeyen Yunanlı Alexandros Avranas’ın ‘Miss Violence’ı Yunan ailesinin işleyişini masaya yatırıyor. Videolardan beyazperdeye transfer Jonathan Glazer, ‘Under the Skin’de Scarlett Johansson’u tam ona yakışacak bir rolde, İskoçya’da seyir halinde tedbili kıyafet bir uzaylı rolüyle perdeye getiriyor. Tabii bir devrin çocuk yıldızı Dakota Fanning’i ‘Wendy & Lucy’ gibi minimalin minimali bir filmle yıldızlaşmış Kelly Reichardt’ın filminde görme fırsatı da Venedik’in bir diğer sürprizi. Fanning, akranı Jesse Eisenberg’le beraber işi binaları havaya uçurmaya vardıran çevreci aktivistler rolünde.

Alfonso Cuaron’un Sandra Bullock ve George Clooney’li ‘Gravity’siyle 28 Ağustos’ta açılacak festivalin ana yarışma dışındaki bölümleri de ilgi çekecek filmlerle dolu. Kim Ki Duk’un geçen sene Altın Aslan kazanan ‘Pieta’sının devamı niteliğindeki ‘Moebius’u da yarışma dışında gösterilecek. Ayrıca 70’inci yıla özel ‘Venice Future Reloaded’ bölümü Bernardo Bertolucci’den Paul Schrader’a 70 efsane yönetmenin, hiçbir sınırlamaya tabi tutulmadan çektikleri 60 ve 80 saniye arasında sürelere sahip kısalarını sinemaseverlere sunmaya hazırlanıyor. Bu seneki afişinde Federico Fellini ve Theo Angelepoulos’a selam gönderen festival, 7 Eylül’de sona eriyor.

Venedik’te Türkiye

Bu sene Venedik’te Türkiye yapımı tek film, Venedik Günleri adındaki yan bölümde gösterilecek ‘Köksüz’. Deniz Akçay Katıksız’ın baba kaybı yaşayan bir ailedeki çatışmaları aktardığı filmi, İstanbul Film Festivali’nde ilk film ve Radikal Halk Jürisi özel ödüllerini almıştı. Belçikalı Kürt yönetmen Bülent Öztürk’ün ‘Houses with Small Windows’ adındaki kısası ise festivalin ‘Orizzonti’ bölümünde gösteriliyor. Yapımda Öztürk, Mizgin Müjde Arslan’la beraber bir namus cinayetinin anlatıcılığını üstleniyor.