Venedik'te Altın Aslan evde kaldı

Venedik'te Altın Aslan evde kaldı
Venedik'te Altın Aslan evde kaldı
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Bu yıl 70. kez gerçekleştirilen dünyanın en prestijli festivallerinden Venedik Film Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan evde kaldı. İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi’nin yönettiği ‘Sacro Gra’ büyük ödülün sahibi olurken, bu sonuç sinema otoriteleri tarafından sürpriz olarak değerlendirildi. Festivalde en iyi yönetmen ödülü ise Miss Violence filmiyle Yunan yönetmen Alexandros Avranas’a gitti. Bu filmin oyuncusu Themis Panou ise en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. Kadın oyuncu ödülü ise ‘Via Castellana Bandiera’ filmiyle Elena Cotta’nın oldu.
Unutulmaz İtalyan oyuncu Mercello Mastroinanni anısına verilen en iyi genç aktör ödülünü sahibi Joe filmiyle Tye Sheridan olurken; Steve Coogan ve Jeff Pope ‘Philomena’ filmiyle senaryo ödülünü almaya hak kazandı.
Usta yönetmen Bernardo Bertolucci’nin başkanlığını yaptığı Venedik jürisi ‘Büyük Jüri Ödülü’nü ise Tsai Ming-liang imzalı ‘Jilao You’ filmine verdi.
Festivalde bu yıl Türkiye ’den Deniz Akçay Katıksız’ın yönettiği ‘Köksüz’, ilk filmlere verilen ‘Geleceğin Aslanı’ ödülü için yarışıyordu.