Venedik'te beden üzerine tezler

Venedik'te beden üzerine tezler
Venedik'te beden üzerine tezler
Çağdaş sanatçı Ali Kazma, Venedik Bienali Türkiye Pavyonu için beden üzerine odaklandığı çok kanallı video yerleştirme hazırlıyor.

Çağdaş sanatın dünyadaki en önemli etkinliği kabul edilen Venedik Bienali’nde Türkiye ’yi temsil edecek serginin içeriği önceki gün Salon İKSV’de düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Geniş kitlelerin Galatasaray belgeseli ‘Eski Açık Sarı Desene’den tanıdığı, hayli prestijli Nam June Paik Ödülü sahibi çağdaş sanatçı Ali Kazma, 55. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda sergilenecek çalışması ‘Rezistans’ta sanatın en çok uğraştığı meselelerden ‘beden’ üzerine odaklanıyor. Çok kanallı bir video yerleştirmesi olarak tasarlanan ‘Rezistans’, mesela bir beyin cerrahı ile bir saatçiyi yan yana getirerek çalışan insan bedenine ilişkin ortak dili ortaya çıkarmaya çalışıyor.
Türkiye Pavyonu’nun küratörlüğünü üstlenen Emre Baykal, yıllardır işlerini yakından takip ettiği ve 2001 yılındaki 7. İstanbul Bienali’nden bu yana birçok projede birlikte çalıştığı için Ali Kazma’yı tercih ettiğini söylüyor. ‘Rezistans’ın, sanatçının 2005’ten bu yana ürettiği ve yok olmaya eğilimli dünyayı bir arada tutmak için insanın geliştirdiği fiziksel üretimin çeşitliliğini araştıran ‘Engellemeler’ (Obstructions) serisinin içinden genişleyerek ortaya çıktığını belirten Baykal, “Rezistans bedenin bir icra alanı olarak nasıl tekrar tekrar yeniden üretildiğine odaklanıyor. Kazma bu kez, yaratıcı bir güç olan bedenin üretim aktivitesini doğrudan beden üzerine taşıyor” diye konuştu.
Ali Kazma ise ilk kez Venedik’te gösterilecek ‘Rezistans’ serisinde, bedeni bir direnç noktası olarak ele aldığını, insanın bedene yaptığı müdahaleleri, onu hem inşa hem de kontrol eden süreçleri kaydettiğini belirtti. Çekimleri yaklaşık bir yıl süren projeyi dünyanın çeşitli yerlerinde, farklı mekânlar ve insanlarla gerçekleştirdiğini anlatan Kazma, ‘Rezistans’ serisinde fiziksel ve kavramsal bir mekân olarak bedenin ürettiği anlamlar bütününü geniş bir ilişkiler ağı içinden okumaya çalışıyor. ‘Rezistans’ın çekildiği mekânlar arasında Paris’te bir film seti, Sakarya’da bir hapishane, İstanbul’da bir okul ve ameliyathane, Berlin’de robot üretim ve deneylerinin yapıldığı bir üniversite, Lozan’da bir tıbbi araştırma laboratuvarı, Londra’da bir dövme stüdyosu ve New York’ta bir tiyatro salonu da bulunuyor.
Projeye eşlik etmek üzere bir kitap da yayımlanacak. Yapı Kredi’den çıkacak kitabın tasarımını, serginin iletişim malzemelerini de tasarlayan Esen Karol üstleniyor.
Türkiye Pavyonu, 1 Haziran–24 Kasım tarihleri arasında yapılacak Venedik Bienali’nin ana mekânı olan Arsenale’nin Artigliere binasında yer alacak. Fiat sponsorluğunda, Dışişleri Bakanlığı ile Kültür Bakanlığı himayesinde ve Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu’nun desteğiyle gerçekleştirilen Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nun koordinasyonunu İstanbul Kültür Sanat Vakfı yürütüyor.