'Vic' ölümle satrancını kaybetti

'Vic' ölümle satrancını kaybetti
'Vic' ölümle satrancını kaybetti
Amerika'nın en saygıdeğer müzisyenlerinden Vic Chesnutt intihar etti. Aşırı dozda kas gevşetici aldığı fark edilen Chesnutt komadan çıkamayarak hayata gözlerini yumdu.


OSMAN KAYTAZOĞLU


Sevilen müzisyenler ölmüyor işte, sadece hayata gözlerini yumuyorlar. Biz öyle istiyoruz. Yoksa 45 yaşında öldüğünü söylemek Vic’e konduramayacağımız bir şey olurdu. Throwing Muses’ın solisti Kristin Hersh haberi Twitter’ından “Vic’in ‘Myrtle’ şarkısı beynimde dönüyor. Ne kötü bir gün. Havada atmacalar dolanıyor. Yapmam gereken onca şey varken, gözyaşlarımdan hiçbir şey göremiyorum” sözleriyle duyurdu.
1983’te kendisini tekerlekli sandalyeye mahkûm eden o trajik araba kazasından beri ölümsüz şarkılarının içine aşırı dozda ölme isteği, öte tarafa atlama cesareti koymaya bayılıyordu. Ne gariptir ki daha geçen ay bir söyleşisinde müziğini kategorize etmek isteyenlere ağzının payını verirken “Sanırım bir dakikalığına da olsa insanın kafasını karıştıran müzikleri seviyorum” diyordu. Oysa şimdi ortalıkta dinlenmesi gereken kafa karıştıracak, iç içe geçmiş bunca müzik varken 45 yaşında çekip gitmesi ne kadar üzücü. Kafası ölümle karışık olanların acelesi oluyor hep.
1985’te taşındığı Athens’da R.E.M’in solisti Michael Stipe’ın dikkatini çekti. Madonna, Smashing Pumpkins ve Garbage gibi ünlü müzisyen ve grupların da büyük saygısını gördü. Stipe, Vic Chesnutt’ın ‘Little’ (1990) ve ‘West of Rome’ (1991) albümlerine prodüktörlük yaptı. Stipe’ın girişimiyle kotarılan 1996’daki ‘tribute’ albümünde saydığım isimlere ek olarak Godspeed You! Black Emperor gibi büyük gruplar Vic’in şarkılarını yorumladı. Sağlık sigortasını karşılamak için. Kaderin cilvesine bakın ki Vic kas gevşeticileri alıp ölümünü başlattığı sırada ABD Senatosu devrim niteliğindeki sağlık reformunu onaylıyordu. Hoşçakal Vic. Kalbimizdesin.