Vietnam'da, yeni yıl coşkusu kâbusa döndü

Vietnam'da, yeni yıl coşkusu kâbusa döndü
Vietnam'da, yeni yıl coşkusu kâbusa döndü

Kaza sonrasında kayıp yolcuların aileleri nehir kenarında umutla haber beklemeye başladı. fotoğraf: afp

HANOİ - Vietnam’ın iç kesimlerindeki Gianh Nehri’nde küçük bir feribot battı. Kazanın ardından çalışmalara başlayan kurtarma görevlileri en az 40 ceset çıkardıklarını, cesetlerin 27’sinin kadın, yedisinin de çocuk olduğunu açıkladı. Yetkililer Vietnam’da kadın ve çocukların her sene geleneksel yeni yıl alışverişi yapmak için gittikleri yerlere botlarla ulaştıklarını söylüyor. Havanın rüzgârlı olduğunu söyleyen yetkililer, botun kötü hava ve ağırlık yüzünden batmış olabileceğini açıkladı.
Görevliler kayıp olan altı kişiyi bulmak amacıyla kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Kaza hakkındaki ilk soruşturma, 20 kişi taşıma kapasitesine sahip küçük feribotta 80 kişi bulunduğunu gösteriyor. Kaza sonrasında 36 kişi kurtarılarak hastaneye kaldırılırken, kayıp yolcuların aileleri nehir kenarında beklemeye devam ediyor.  Kazazede yakınları fazla yolcu aldığı için feribotun sahibini suçlarken, yetkililer bu kadar küçük bir tekneye 80 kişi binmeyi kabul eden yolcuların da suçlu olduğunu söylüyor.

Kurtarma botları vardı
Bu arada, 17 ve 19 yaşlarında iki genç balıkçı olay yerine ilk giden kişiler oldu. Balıkçılar yolcuların kurtarılmasında büyük çaba sarf etti. İki genç balıkçı, “İnsanları kurtarmak için çok çaba harcadık. Su ve hava dondurucu derecede soğuktu” dedi. Teknede kurtarma botları olduğu, ancak bir anda meydana gelen kazanın paniğiyle bunların kullanılamadığı  da açıklandı. Boğa Yılı’nı kutlayan Vietnamlılar yılın bu ilk gününde yaşadıkları acıyla yıkıldı. Nehir boyunca toplanan kalabalık umut içinde kayıpların bulunmasını bekliyor. (afp)