Vietnam'dan kaçış başladı

Vietnam'dan kaçış başladı
Vietnam'dan kaçış başladı

Su seviyesi birçok bölgede evlerin çatılarını aştı, kurtarma çalışmaları sürüyor. FOTOĞRAF: AFP

Vietnam son yılların en yıkıcı tayfun felaketiyle boğuşuyor. Geçen hafta da Filipinler'i vuran Mirinae tayfununda ölü sayısı 91'e yükseldi

HANOY - Vietnam da tayfuna teslim oldu. Vietnam’ın özellikle orta kesimlerinde etkili olan tropikal Mirinae tayfunu yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 91’e yükseldi. Yetkililerin açıklamalarına göre, tayfundan en fazla zarar gören bölge Phu Yen vilayeti.
Sadece bu bölgede son olarak 26 kişinin yaşamını yitirmesiyle ölü sayısı 65’e çıktı ve en az 22 kişi de kayboldu. Phu Yen’den şimdiye kadar yaklaşık 15 bin kişi tahliye edildi, vilayette son iki-üç gündür yemek bulamayan felaketzedelere gıda ve yiyecek yardımı ulaştırılmaya çalışılıyor. 

14 bin ev zarar gördü
52 kişinin de yaralanmasına neden olan tayfun 14 bin eve ve 5 bin hektar ekili alana zarar verdi.
Tropikal Mirinae tayfunu, Vietnam’dan önce vurduğu Filipinler’de de hafta sonu 27 kişinin ölümüne neden olmuştu. Phu Yen ve Gia Lai’den gelen görüntülerde son yılların en kötü tayfun felaketinden etkilenen çaresiz Vietnamlıları botlarla kurtarmaya çabalayan yardım ekipleri görülüyor. Su seviyesi birçok bölgede evlerin çatılarını aşmış vaziyette. VTV televizyon kanalı yaklaşık 200 bin kişinin Binh Dinh’de mahsur kaldığını duyurdu. 

30 yılın en yıkıcı tayfunu
Ulusal Felaket Komitesi, Mirinae tayfununun 30 yıldır Phu Yen’deki en yıkıcı fırtına olduğunu açıklarken 2 bin asker kurtarma çalışmalarına yardım için göreve çağrıldı. 50 binden fazla kıyı şeridi sakini tayfun yaklaşırken bu bölgeden daha yüksek alanlara kaçmıştı. Tayfun, Vietnam’ın komşu ülkesi Kamboçya’da da iki kişinin ölmesine neden oldu.
Vietnam ve Filipinler sık sık tropikal fırtına ve kasırgalara maruz kalıyor. İki ülke eylül ayında da Ketsana kasırgasında büyük zarar görmüştü. (afp, ap, aa)