Virüs ilk kez insandan domuza geçti!

Virüs ilk kez insandan domuza geçti!
Virüs ilk kez insandan domuza geçti!

Artık dualar da maskeyle yapılıyor... Metropolitan Katedrali?nde iki kadın, önlemlerini almış, ibadet ediyor. fotoğraf: ap

Korkutan domuz gribi salgınında en şaşırtıcı gelişme: Virüs bu sefer de Meksika'dan dönen bir çiftçiden Kanada'daki domuzlara bulaştı

EDMONTON - Domuz gribi salgının baş gösterdiği günden bu yana en şaşırtıcı gelişme önceki gün Kanada’nın Alberta eyaletinde yaşandı. Meksika’dan tatilden dönen eyaletteki bir domuz çiftliği işçisinden, çiftlikteki domuzlara virüs bulaştığı açıklandı. Olay, hastalık belirtileri olan işçinin, hastaneye gitmesi üzerine patlak verdi. 

Kesinleşmiş vaka sayısı 658
Kanada Gıda Kontrol Ajansı Başkan Yardımcısı Dr. Brian Evans gıda kontrolörlerinin, işçinin çalıştığı çiftlikteki incelemelerinde, domuzlarda virüs saptadıklarını söyledi. Evans, “Yaptığımız araştırma sonucu, 12 Nisan’da Meksika’dan dönen, 14 Nisan’da ie başlayan bir işçide, domuz gribi virüsü belirlendi. Virüsün ilk defa ve şaşırtıcı şekilde insandan hayvana geçtiğini belirlemiş olduk” dedi. Eyalet Sağlık Birimi yetkilileri, 2 bin 200 hayvanın bulunduğu çiftlikteki 200 virüslü domuzun diğerlerinden ayrıldığını, itlaf edileceklerini açıkladı. Kanada’da vaka sayısının 85’e yükseldiği açıklandı.
Dünya Sağlık Örgütü, 16 ülkede kesinleşmiş vaka sayısının 658’e yükseldiğini açıkladı. Hastalığa yakalananların sayısı Meksika’da 397, ABD’de 160, Almanya’da sekiz, İngiltere’deyse 15 olarak belirlendi.
Öte yandan pazar günü Mısır’ın başkenti Kahire’de, önlem olarak itlaf edilmesine karar verilen domuzları almak üzere bir yetiştirme çiftliğine gelen polislerle domuz yetiştiricileri arasında çatışma çıktı. Bir polis ekibinin, itlaf edilecek domuzları almak üzere Mukattam tepesindeki Mançiyet Nasır mahallesine gelmesi üzerine bölgedeki 300-400 kişi güvenlik güçlerine taş ve şişe fırlatmaya başladı. Domuz yetiştiricilerinin saldırısı üzerine yüzlerce polisten oluşan ekip, göz yaşartıcı bomba fırlatarak ve plastik mermiyle ateş açarak karşılık verdi. 

Latin Amerika’ya da sıçradı
Mısır’da H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribi hastalığına yakalanan kimse olmamasına rağmen, hükümet önlem olarak yetiştirme çiftliklerindeki 250 bin domuzun itlaf edilmesine karar vermişti. Dün, virüsün Kuzey Amerika’dan sonra Latin Amerika’ya da sıçradığı açıklandı. Kosta Rikalı sağlık yetkilileri ülkede ilk kez, domuz gribi olarak bilinen bir H1N1 vakasına rastlandığını duyurdu. (aa, ap)