Viyana kapılarına dayanan devenin fosili bulundu!

Viyana kapılarına dayanan devenin fosili bulundu!
Viyana kapılarına dayanan devenin fosili bulundu!
Avusturya'nın Tulln kentinde, 1683 yılında Osmanlı'nın Viyana kapılarına dayandığı İkinci Viyana Kuşatması'ndan kalma bir devenin fosili bulundu

Avusturya ’da arkeologlar ilginç bir keşfe imza attı. Gün yüzüne çıkarılan ve 17’nci yüzyıldan günümüze bozulmadan gelmiş olan deve iskeletinin Osmanlı İmparatorluğu’nun İkinci Viyana Kuşatması döneminden kaldığı tahmin ediliyor. Orta Avrupa ’da bugüne kadar bulunan ilk deve iskeletinin, 1683’teki kuşatmanın ardından Tulln kentinde bırakıldığı düşünülüyor. Kırsal bölgesine tamamen ineklerin hakim olduğu ülkede karşılaşılan bu deve fosili, Avusturyalı arkeologları epey şaşırttı. Arkeologları fosil için “Çölde gemi batığı” ifadesini kullandı. Viyana Üniversitesi araştırmacıları, iskeleti bütün ve bozulmamış bir halde bulunan devenin, Osmanlı ordusu tarafından binek hayvan olarak kullanıldığını tahmin ediyor. Hayvanın kuşatmanın ardından Osmanlı ordusu tarafından bölgede bırakıldığı ya da bölgede yaşayan birine satıldığı ihtimali üzerinde duruyor. Araştırmacı Alfred Galik, iskeletin ilk olarak ‘bir sığıra veya ata ait olduğunu düşündüklerini’ belirtti. Araştırmacılar, iskeletin bacak kemiklerinden ve kemiklerinin uzunluğundan, deve olduğu kararına vardı. Devenin kemiklerinde hasar bulunması hayvanın özensizce kullanıldığına işaret ediyor. Melez deve olarak bilinen hayvanın taşımacılık için uygun bir yapısı olduğu biliniyor.

EN UZUN KUŞATMA
Tulln kentinde yapılan kazıda ayrıca Roma İmparatorluğu’ndan kalma hayvanlara ait kalıntılar da bulundu. Devenin de katıldığı İkinci Viyana Kuşatması, 1683 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından IV. Mehmet devrinde gerçekleşti. 17’nci yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya Arşidüklüğü arasında yapılan savaşların en uzun süreni bu kuşatma ile başlamıştı.


  ETİKETLER:

  Avusturya

  ,

  Roma

  ,

  Hakim

  ,

  Gemi

  ,

  Avrupa