Vize almanın enteresan 25 yolu

Vize almanın enteresan 25 yolu
Vize almanın enteresan 25 yolu
Yeşil ve diplomatik pasaport sahiplerini dışarıda tutarsak, sıradan lacivert pasaportlu fanilerin kanayan yarasıdır vize almak. İnsanın oturduğu yerde oturası gelir. Tecrübe temelli tüyolar çileyi hafifletebilir...
Haber: TAN MORGÜL - tan.morgul@radikal.com.tr / Arşivi

1. Vizesiz yerden başlayın
Vize derdinden azade olmanın yegâne yolu, destinasyonun vizeden muaf şirin mi şirin bir dünya beldesi olmasıdır. Misal: Peru hariç tüm Latin Amerika , Bahamalar, Maldivler, Bosna Hersek, Makedonya, Endonezya, Jamaika, G. Afrika , Japonya… İlla ‘vizelencem’ diyorsanız. Buyrun o zaman!

2. Para istifleyin
Daha memleketi terk etmeden aracı şirket ve randevu ücreti, seyahat sigortası, foto çekimi, vize parası (az değil), ucuz uçak bileti (vize sonucunu beklemeden erken alınan: ertelenemez, değiştirilemez), vs. için para istifleyin. Sonuç hüsran olursa, bir bardak soğuk su parası da sizden.

3. Davetkâr olun
Gidilecek Schengen destinasyonundakilerle kurulacak her tür kaynaşma yararınızadır, belirtelim. Altında AB vatandaşı veya müessesesi imzası olan bir davet mektubu hayatı kolaylaştıracaktır. Turiste her daim ‘davetiye geri dönüşümlü’ pozlar vermeyi ihmal etmeyin.

4. Boru değil bordro
Çalışansanız; ‘bor madenleri’ gibi önemli bir belge, sirküler kardeşliği ve vergi lehvasını da unutmayalım. Bir ara bu lehvanın orijinalini istemişlerdi de bir sürü çalışanı hokkabaz etmişlerdi. Koca şirketlerin vergi lehvaları ara ara ‘uçuyordu’.

5. Belgesiz gezmeyin
Hani oldu ya, sigortasız, bordrosuz, sirkülersiz bir yaşam seçtiniz, peşinen söyleyelim maça yenik başladınız. Konsolosluk camiasının en sevmediği tip, kurum eklentisi olmayandır. Onlar her tür ‘arıza’ya kanidir. Aynı zamanda bir ‘suç’ dedektörü olan Schengen değerlendirme kafası hadiseden hemen kıllanır.

6. Zeki, ahlaklı ve zengin görünün
Ve sevilin! Hem belgelerinizi toplarken hem de görüşme sırasında evladiyelik olun. Kredi kartları dizi dizi, hesaplar dolu dolu olsun; tapuymuş, hisse senediymiş sakınmayın! Reşit, meşit fark etmiyor, aile mülkü bile ilgi görüyor. Konsolosluk eviniz gibidir, gizli saklıya gerek yok: saadet için ‘şeffaflık’ şart!

7. Varlık sergisi, Schengen sevgilisi
‘Banka kartı kullanmam, kredi kartıyla işim olmaz, nakit geldim nakit giderim, hangi kapital bana zincir vurcakmış şaşarım!’ Ne kadar yanlış kanaatler bunlar... Unutmayın, Bursa’ya değil ‘borsa’ya gidiyorsunuz!

8. ‘En hakiki mürşit’olun
Evraksızsanız, ‘bordo-free’seniz, yazıymış, çiziymiş, canmış, cananmış, ne kadar ilmî ve cismani haliniz varsa sergileyin. Canlı, renkli, şenlikli, görsel bir klasör hazırlayın. Yerse!

9. Formu imzalarken düşünün
Formun arkasında yer alan, olur-olmaz tüm sorumluluklarını üstlendiğiniz ve vize reddi durumunda para iadesi talep edemeyeceğinizi kabul ettiğiniz yeri imzalarken dikkatlice düşünün. Veya düşünmeyin, haybeye stres yapmayın. Sanki başka alternatifiniz varmış gibi...

10. Erken kalkın erken yol alın
Sahur vaktiyle raks eden randevu saati korkutmasın. Evden çıkarken, birşeyler atıştırmaya gayret edin, zorlu randevu koşulları direkt mideyi hedef alıyor; ‘cephede’ yığılıp kalmak, el midede yamuk yamuk durmak Türk’e yakışmaz!

11. Psikoloğunuzu arayın
Görüşme öncesinde, sırası ve sonrasında bünyede oluşacak manevi hasarın seyreltilmesi için, psikoloğunuzla irtibat halinde olun. İçeri telefon sokulamıyor; bu durumda, nefes, reiki, yoga gibi beden dostu teknikler uygulanabilir. Siz yine de abartmayın!

12. Mimiklere kontrol
Göz teması kurduğunda, ağzınıza, burnunuza hâkim olun. Pişmiş kelle gibi sırıtmayın, Küçük Emrah gibi kaştan tepe yapmayın, kaşları da çatmayın. Ama en tehlikelisi; sakın ha ‘arada kalmayın’. Güleyim mi ağlayayım mı derken, turşu surata bağlamayın.

13. Dahiliyecinizi de not edin
Görüşme sürecinde, lüzumsuz ve gaddar davranış kaynaklı sinir, stres yol ‘arkadaşınız’ olacaktır. İç organlar da hadiseye kayıtsız kalmayacaktır. Hap, map idare etmeyebilir. Ülserlilere, raporlarını da evraklar arasına iliştirmelerini tavsiye ederiz.

14. Hemen sevinip, salmayın
Eksik evrak diye bir bela var; pek bir ‘keyfi’... Belgelerinize ikna olmamışlar. Tekrar ilgi ve alaka beklerler (çok lazımmış gibi). Aman ha, telefon açıp ‘Neden?’ falan sormayın. Direkt arızaya bağlarlar, ananızdan emdiğiniz sütü burnunuzdan getirirler. Hemen yoktan evrak keşfedin, yaratın!

15. Aktivistlik yapmayın
Görüşme alanı, vicdan ve insaniyet ‘test’i alanıdır. Aktivist bir kişiliğe sahipseniz, ıslık çalıp başka şeyler düşünün. Etrafınızda olanlara müdahale etmemek için kendinize hâkim olun. Veya olmayın yahu! İnsanlık sizde kalsın, namınız yürüsün!

16. Kompozisyon yazmayın
Ve mülakat anı geldi. Unutmayın, karşınızdaki görevli muktedirdir, şüphesiz o her şeyi bilir. O yüzden ne soruyorsa, kısa ve doğru cevap verin. Uzatmayın, zaten kurduğunuz uzun cümleler daha ‘yüklem’i görmeden nihayete erecektir. Olmadı, editoryal destek alın!

17. Akıl ve vicdanı bırakmayın
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin ilk maddesi şöyledir: ‘Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.’ Not edelim!

18. Dil öğrenin
Her şey bitti, cevap bekliyorsunuz. Korkulan oldu, vize reddi cevabı aldınız. Bu arada, hangi ülkeye başvurduysanız o ülkenin dilini öğrenin, çünkü size verecekleri red formu (ki eskiden onu bile vermiyorlardı) o ülkenin dilinde olacaktır. Hem bir lisan bir insan, iki lisan gerekli insan, değil mi!

19. Tipinize dikkat edin
Biyometrik foto hadisesi mühim. Mübarekler, poza dahi ayar çeker. Tebessümden hazzetmezler, kelleyi de perdeye kaşkaval peyniri gibi yerleştirmenizi isterler. Bu ahval ve şeraitte dahi vazifemiz ‘mağrur’ poz vermeyi becerebilmektir. Millet olarak tipsizlik kaderimiz değildir!

20. Şaşı bakın, şaşırın
Ne mutlu size, vizeye nail oldunuz! Hele bir bakın süresine; tek günlük çoklu giriş, bir aylık tekli giriş, üç aylık en fazla 15 gün kalış gibi evlere şenlik kuşlara yem süreli vizelerle, sıklıkla ziyarete ve nakite açık olduklarını belirtirler.

21. Hemen sevinmeyin
Daha bitmedi. Uçtunuz, pasaport kontorülüne geldiniz. Sorgu, sual, mendebur surat devam eder. Cüzdandaki para bile kontrol edilir. Yetmez çıkarken, pasaportunuz didiklenir. Anlarsınız ki, aldığınız çok girişli, aylıklı vize yalan, meğer içinde gizli bir ‘az kalışlı’ hinlik varmış.

22. Kulağınız açık olsun
Artık içeridesiniz ve yalnızsınız. Tırsmayın, çok da salmayın. Sizden önceki görüşmeciyle olan muhabbeti iyi dinleyin. Görevlinin sinir, asabiyet ve azar noktalarını not edin. Oldu ya, görevli ‘sırıttı’, aman ha mevzuyu sakın kaçırmayın.

23. Okutun, üfletin
Annenizden sadece tapusunu almayın, hayır duasını, okunmuş pirinç ve şeker almayı da ihmal etmeyin. Yetmez, siz de üstüne etkili duaları ekleyin. Bedduaları da not edin! Gerektiği zaman okumak üzere akılda tutun.

24. Vizesiz.net’e hikâyenizi yazın
Velhasıl, maddi ve manevi olarak mağdur oldunuz. Bağırıp çağırın, lakin çok da bir şey beklemeyin. Ne el oğlu duyuyor sizi ne bey oğlu. Hareket uçuyor, yazı kalıyor. Hikâyenizi yazmayı ihmal etmeyin!

25. Kişisel almayın
Vize ret nedenleri mühimdir. Sizi inandırıcı, yeterli ve tutarlı bulmazlar. Aman ha kişisel almayın. Size karşı garezleri yoktur, mevzu millet olarak ‘potansiyel suçlu’ olmamızla ilgilidir. ‘Suç’ kişisel değil kolektiftir. Biyolojik çeşitlilik mühim tabii!