Voivod: Ağır ve deneysel

Voivod: Ağır ve deneysel
Voivod: Ağır ve deneysel
Progressive rock/metal gruplarına özgü kontrollü bir deliliğe sahip Voivod'un yeni albümü 'Target Earth', 80'lerdeki klasik albümleri gibi.

SERDAR KÖKÇEOĞLU

Yeni albüm, yeni logo. Heavy metal dünyasının efsanevi isimlerinden, türünün başına “deneysel” sıfatını hiç düşünmeden eklediğimiz Voivod, yeni albümüyle karşımızda. ‘Target Earth’, pulp bir bilimkurgu klasiği gibi geliyor kulağa; albümün underground çizgi romanları akla getiren kapağı ve yeni logo da bu çağrışımı destekliyor. 2009 tarihli ‘Infini’den dört yıl sonra, eski basçı Jean Yves Thériault ve yeni gitarist Daniel “Chewy” Mongrain’in eşlik ettiği parçaları merak etmemek mümkün mü? Heavy metal dünyasında köklü grupların iddialı oldukları yeni albümleri için yaptıkları basın açıklamaları hiç değişmez; “80’lerdeki klasik albümlerimiz gibi oldu” demek bir gelenektir.

Farkı koruyorlar

Öyle ama, ‘Target Earth’ cidden ‘Nothingface’ kafasında. Şarkı sözlerine kulak verirsek; ‘Voivod’, hacker ’larla finansçıların karşı karşıya geldiği bir dünyada hacker’lara düşen görevi hatırlatıyor ve bugünün ‘bilimkurgu’ dünyasında yerini belli ediyor. ‘Voivod’, heavy metal dinleyicileri dışında da hayran bulan az sayıdaki gruptan biri. Bestecileri, hatta DJ’leri takip edenlerin bile serüvenlerini merak ettiği isimlerden. ‘Target Earth’ün deneyselliği, sesle veya parça yapılarıyla oynanmasından kaynaklanmıyor. Progressive rock /metal gruplarına özgü kontrollü bir delilikleri var, ama müziğe farklı sesler eklemekten de çekinmiyorlar. İşin özü; iyi müzik yapmaya devam ediyorlar. 80’lerin sonunda Pink Floyd’un ‘Astronomy Domine’ parçasını yorumlayarak farklarını ortaya koymuşlardı ya, 30 yıldır bu farkı koruyorlar.


  ETİKETLER:

  Rock

  ,

  Müzik

  ,

  Pink

  ,

  Hacker

  ,

  klasik

  ,

  Karşı

  ,

  gitarist