Vücudu bir bilgisayar işlemcisi gibi soğuttular

İZMİR - İnsan vücudunun hastalık sırasında artan ısısını, bilgisayar işlemcilerinin soğutulmasında kullanılan alüminyum alaşımlarla kısa sürede düşüren proje geliştirildi. İzmir’de üstün yetenekli çocukların eğitim gördüğü Sıdıka Akdemir Bilim Sanat Merkezi’nde geliştirilen yöntemle vücut sıcaklığı bir dakikada 1.2 derece düşürülebiliyor, ateşli hastalıklarda hastaların havale geçirmesi engellenebiliyor.
Sıdıka Akdemir Bilim Sanat Merkezi’nde görevli öğretmen ve ‘Ateş Düşürücü Bant’ projesinin koordinatörü Eda Tüven, merkezde eğitim alan 6. sınıf öğrencisi Göksel Mert Çölmez’in geliştirdiği proje kapsamında alüminyum alaşım parçaları bir bandana ya da bilekliğe monte ediliyor. Tüven, “Yaptığımız ölçümlerde vücut sıcaklığının bir dakikada 1.2 derece düştüğünü gözlemledik. Böylece ateşli hastalıklarda hastanın havale geçirmesi engellenebilir. Bu materyal buzdolabında bekleterek tekrar tekrar kullanılabilir” diyor. Tüven, bu alaşımın çok rahat bulunabildiğini, hurdaya çıkan bilgisayarlardan kolayca elde edilebileceğini de belirtiyor. 

‘Daha iyi araştırılmalı’
Dokuz Eylül Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüce, proje hakkında, “Alüminyum alaşımın ateş üzerinde ne şekilde bir etkisi olduğunun daha iyi araştırılması gerekiyor. Projenin gerçekliği ve alüminyumun ateş düşürücü özelliği hakkında, ancak çeşitli vakalarda denenmesinin ardından kesin konuşulabilir” diye konuşuyor. (aa)