Vücudu yağ tutmuyor!

Vücudu yağ tutmuyor!
Vücudu yağ tutmuyor!
İngiliz bisikletçi Tom Staniford'un vücudu, nadir görülen bir hastalık neticesinde yağ tutmuyor.

23 yaşındaki bisikletçi Tom Staniford'u gören doktorlar şaşkınlığa uğruyor. İngiltere 'nin Exeter bölgesinde yaşayan Tom'un nadir görülen bir hastalığı var: Derisinin altında yağ depolayamıyor.

Tom normal kiloda doğmuş ama çocukluğu boyunca yüzündeki, kol ve bacaklarındaki yağlar erimiş. Şimdi de vücudu onun obez olduğunu sanıyor, dolayısıyla Tip 2 diyabetinden muzdarip.

10 yaşından itibaren işitme kaybına uğramış ve o zamandan beri kulaklık takıyor. Kimse Tom'un hastalığına teşhis koyamadı, ta ki kısa bir süre öncesine kadar. Araştırmacılar Tom'un DNA'sını inceleyerek hastalığı ortaya çıkaran mutasyonun hangi gende olduğunu tespit etmeye çalıştı.

Sonunda Tom'a MDP sendromu denen ve dünyada sadece sekiz kişide bulunan bir hastalık teşhisi kondu. Fakat Tom hastalığının ne olduğunu bilmenin günlük yaşantısını değiştirmeyeceğini söylüyor.

O kendisi için oluşturduğu rutinle diyabetini kontrol altında tutup, üniversitede hukuk ve Fransızca eğitimi aldığı gibi, bisiklet yarışlarına da katılıyor. 2011 İngiliz parabisiklet şampiyonu olan Tom, 2016'da Rio'da yapılacak paralimpiyatlarda altın madalya almayı hedefliyor. (gazeteport)