Vücudunuzun buna çok ihtiyacı var

Vücudunuzun buna çok ihtiyacı var
Vücudunuzun buna çok ihtiyacı var
Yorgunluk, bitkinlik, kendini iyi hissetmeme, aşırı uyku ya da uykusuzluk, kas ve eklemlerde gerginlik, sinirlilik gibi ruhsal veya fiziksel sağlık sorunları hissediyorsanız vücudunuzun temizlenmeye ihtiyacı var demektir.

Vücudumuzda biriken toksinler (zararlı maddeler) zamanla diyabetten kansere kadar pek çok hastalığa yol açıyor. İşte ‘alkali beslenme’ kitaplarıyla da tanınan Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun KadınMag sitesinde yer alan, vücudu toksinlerden arındırma önerileri...

SİNDİRİMİNİZ ÇALIŞSIN

LİFLER:
Toksin atılım organlarının başında bağırsaklar geldiğine göre lifler bağırsak çalışmasında gerekir. Lifler, su tutarak bağırsağın peristaltik hareketler dediğimiz atılım hareketlerini artırarak, kabızlığa engel olur. Kabızlık yoksa life gerek yok gibi bir anlam çıkarılmasın, lifler her zaman gereklidir. Lifleri en kolay alma yolu bitkisel beslenmedir. Bu arada karaciğerin bir toksin ayrıştırma yeri olduğunu da hatırlayalım. Karaciğerin ayrıştığı toksinler genel olarak yağda eriyen toksinlerdir ve safrayla bağırsağa dökülürler.
Bağırsakta toksinleri emecek ve bağırsak hareketini artıracak lifler yoksa yavaşlama yüzünden toksinler geri emilir. Tekrar karaciğere gider, tekrar detoksifiye edilmeye çalışılır. Lifli beslenmeniz yetersizse hazır lif içeren preparatlardan kahvaltıyla 1 adet tüketin.

ÇİĞ SARMISAK, YOĞURT, KEFİR

PREBİYOTİKLER: Bağırsakların toksin (zehirli maddeleri) atmasını desteklemek için prebiyotikler de gereklidir. Modem beslenme modelinde tek bir doğal prebiyotik kaynağı olarak ev yapımı yoğurt veya kefir sayılabilir. Her gün kefir tüketmek ve antibiyotik kullanılan dönemde destek olarak prebiyotik alınmalı.
Güçlü bağışıklık söz konusu olduğundan ilk korumamız gereken bağırsaklarımızdır. Çünkü bağışıklığın yüzde 80′inin orada olduğunu biliyoruz. Prebiyotikler olmadan bağırsak sağlığımızı koruyamayız. Hayvansal gıda yedikçe iyi probiyotilklerin yerinde fırsatçılar çoğalır. Çiğ sarmısak tüketmek bağırsaktaki zararlı bakterileri azaltmakta yararlı olabilir.

LAHANAGİLLER, ISPANAK, BALIK

GLUTAMIN: Bağırsak hücreleri çok sık yenilenir. Bu yenilenmede glutakolon hastalığında, antibiyotik ve ağrı kesici kullanılan durumlarda, gıda duyarlılığı olan kişilerde bu yenilenmede glutamin ihtiyacı fazladır. Glutamin; lahanagiller, ıspanak, peyniraltı suyu, balıkta bulunur.
Karaciğer, vücudun kimyasal beynidir. Yararlı kısımlarının alınıp zararlı kısımlarının atıldığı geri dönüşüm fabrikalarıdır. Karaciğer atılacak toksinleri bir tür paketleme işlemiyle vücuttan atılabilir hale getirir. Glutatyon maddesi karaciğerdeki en önemli detoks maddesidir.

KALP YÖNÜNE DOĞRU FIRÇALAMA

Lenf sistemimizin varlığının sebebi de toksin atmaktadır. Ancak lenfler yardımcıya ihtiyaç duyar. Lenf direnaj mesajı yaptırmak, bol alkali su içmek lenflerden toksin atılımına yardımcıdır. Genelde hareketsiz olduğumuz ve masa başında oturduğumuz için lenflerimizin dolaşımı yavaştır. Kuru fırçalama denen vücudu kuru bir fırça ile kalbin yönüne doğru fırçalamak yine lenf dolaşımını artırır. Kuru fırçalama cilt güzelliği için de faydalıdır.

ZEYTİNYAĞI İLE TEMİZLİK

İyi yağ olan zeytinyağı tüketmenin bir başka faydası, safradan gelen karaciğere ait toksinlerin atılmasına yardımcı olmasıdır. Karaciğer detoksunun artırılması ve safraya daha çok toksin atmak için karaciğerin faz1 ve faz 2 detoksifikasyon safhalarına yardım edecek brokoli, karnabahar, brüksel lahanası grubunun ve C vitamini içeren besinlerin önemini de tekrar hatırlatalım.
Resveratrol, s-adenozilmetyonin, slimarin, DİM, İ3C, glutamin gibi isimlerle anılan ve yüksek derecede karaciğer koruculuğu olan maddeleri içeren besinleri de bolca tüketmek gerekir. Bunlardan başlıcaları; mor sebze ve meyveler, enginar, deve dikeni, yeşil çay, lahanagiller, brokoligiller, soğan, sarmısak, yeşil yapraklı sebzelerdir.
Çay, kahve alkol kullanımını da azaltmak safra ve karaciğer sağlığı için önemlidir. Fazla hayvansal protein tüketmek de karaciğeri yorar. Akşam yemeğini geç saatte ve karbonhidrat içerikli yemek karaciğeri yağlandırır.