Vücut geliştiren Hydroxycut'a dikkat!

Vücut geliştiren Hydroxycut'a dikkat!
Vücut geliştiren Hydroxycut'a dikkat!

FDA?nın açıklamasına göre bir tür yağ yakıcı olan bu ilaç, akciğerlerde ölüme varan hasara ve kalp ritminde bozukluğa yol açıyor.

WASHINGTON - ABD Sağlık Bakanlığı, Hydroxycut adlı ilacın kullanılmamasıyla ilgili yasal uyarıda bulundu. Uyarıya göre, özellikle vücut geliştiren ya da diyet yaparak zayıflamaya çalışan kişilerin kullandığı bu ilaç, akciğerlerde hasara neden oluyor.
ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) açıklamasına göre, bir çeşit yağ yakıcı olan Hydroxycut, akciğerlerde ölüme varan hasara ve kişinin kalp ritminde bozukluğa neden oluyor. İlacın ABD’de geçen yıl 9 milyon paket satıldığını ve çoğunun doktor reçetesi olmadan kullanıldığını belirleyen yetkililer, “Bu ilaç, kişinin ölümüne varan bir dizi sağlık problemine yol açıyor. Geçen yıl bu ilacı kullanan ve akciğerlerinde hasar meydana geldiği için solunum güçlüğü çeken 23 vaka tespit ettik” diyor. 2007 yılında ABD, Southwest’te yaşayan 19 yaşındaki bir gencin ani ölümü de bu ilaca bağlanmıştı. İlacın, kesin olmamakla birlikte sarılık hastalığına da sebep olduğu düşünülüyor. 

Türkiye’de internette kolayca bulunuyor
İlaç, Türkiye’de de çeşitli internet sitelerinde hiçbir sağlık raporu istenmeden, el altından satılıyor. İlaçla ilgili yorumların yazıldığı çeşitli sağlık forumlarında kullanıcıların Hydroxycut’la ilgili tecrübeler açık açık anlatılıyor. Bu forumlardaki bilgilerle spor yapmadan hemen önce alınması tavsiye edilen ilaç hakkında, ‘Kalp çarpıntısı yapıyor’ ve ‘Boğazda şeker patlaması hissi uyandırıyor’ gibi yorumlar var. (ap)