Wagner'in mirası Bayreuth Festivali'ne katılma şansı

Wagner'in mirası Bayreuth Festivali'ne katılma şansı
Wagner'in mirası Bayreuth Festivali'ne katılma şansı
Richard Wagner'in mirası, 2016'da 140. yaşını kutlayacak Bayreuth Festivali'ne FEST Travel Gezginleri katılım şansı yakalıyor!

Geliştirdiği Gesamtkunstwerk (bütünlüklü sanat eseri) kavramıyla müzik dünyasında devrim yaratan ve 20. yüzyıla damgasını vuran Richard Wagner’in ortaya koymak için büyük emek sarf ettiği Bayreuth Festivali, bu yıl 140. yaşını kutluyor. Wagner’in operalarına adanan yılın sanat olayında FEST Gezginleri üç eseri; Parsifal, Tristan ve İsolde ile Uçan Hollandalı’yı (Der fliegende Holländer), Bayreuth Festspielhaus’ta izleyecek.

15 Ağustos’ta, ünlü şef Andris Nelsons yönetiminde, Wagner’in dünya prömiyerini 1882’de Bayreuth’ta gerçekleştirdiği Parsifal operası sahneye konacak. Eserde başrol, başarılı tenor Klaus Florian Vogt’a emanet edilmiş. 17 Ağustos’ta sahnelenecek Tristan ve İsolde’nin şefi, dünyanın en eski orkestralarından Staatskapelle Dresden’i de yöneten Christian Thielemann. 18 Ağustos’un gösterisi Uçan Hollandalı’nın başrolünde ise John Lungren yer alıyor. 25 Temmuz - 28 Ağustos tarihleri düzenlenen festivalin programında ayrıca Wagner’in Nibelung’un Yüzüğü (Der Ring des Nibelungen) adını verdiği 4 operalık serisi (Das Rheingold, Die Walküre, Siegfried, Götterdämmerung) dönüşümlü olarak yer alıyor.

Gösterilerine bilet bulmanın zorluğu ile de ünlü olan festivale katılım şansını FEST Travel Gezginleri yakalayacak. Yılın sanat olayını, Wagner’in mabedinde izleme şansını kaçırmayın!

SEYAHAT PROGRAMINDA NELER VAR?
FEST Travel’ın 14-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında düzenleyeceği Notalı Rotalar Bayreuth Müzik Festivali seyahatinin programı, sadece Wagner operaları ile sınırlı değil. Alman Bavyera’sını kapsayan bu seyahat dahilinde, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bamberg kenti ve The Margavial Opera Evi görülecek, II. Dünya Savaşı sonrası küllerinden doğan ve savaş suçlularının yargılandığı Nazi mahkemeleri ile ünlü Nüremberg kenti ziyaret edilecek ve müziğe adanmış müzeler gezilirken, pek çok barok mimari örneği keşfedilecek. Bayreuth Müzik Festivali programı, müzik danışmanımız eşliğinde gerçekleştirilecek.

BAYREUTH FESTİVALİ’NİN ORTAYA ÇIKIŞI
Wagner’in aklına Almanya’nın Bavyera eyaletinde yer alan Bayreuth kentini yeni bir festival mekânına dönüştürme fikri ilk olarak 1870’te düşer. Şehirde yer alan The Margravial Opera Evi’nin kullanılamaz durumda olması ona, kendi operasını kurmayı düşündürür. 1871’in Nisan ayında 300 bin Taler (bugünün parasıyla 2 milyon Euro) tutarında bir maddi destek alan Wagner, Mayıs ayında ilk Bayreuth Festivali’nin iki sene sonra kapılarını açacağını duyurur ve 1872’nin Mayısında Bayreuth Festspielhaus’un temeli atılır.

Proje bir süre sonra finansal sıkıntılar yüzünden iflasla karşı karşıya kalır; Bayreuth’un ve Wagner’in imdadına ise Kral II. Ludwig koşar. 1874’te kraliyetten 216 bin Mark (yarım milyon Pound) borç alınır (bu borç 1906 yılında kapatılabilecektir). Aynı yıl Wagner, İskandinav sagalarından esinlendiği Nibelung’un Yüzüğü adını verdiği 4 epik operalık serisinin son ayağını tamamlar ve provalar 1875’te başlar. Festival hazırlıkları ise 1876’da hız kazanır ve Ağustos ayında serinin tamamı ilk Bayreuth Festivali’nde sahneye konar; Ren Altını (Das Rheingold) ve Valküreler’in (Die Walküre) yerel prömiyeri, Siegfried ve Götterdämmerung’un ise dünya prömiyeri yapılır.

İlk Bayreuth Festivali, 148 bin Mark (333 bin Euro) zarar ederek, tekrar yapılmasını –hiç değilse kısa vadede- imkânsız kılar. Wagner 1878’de kraliyetten, Münih’te eserlerinin sergilenmesinden elde edilecek gelire karşılık, Bayreuth için 100 bin Mark (225 bin Euro) borç alır.

II. Ludwig’e 1880’de yazdığı bir mektupta bu festivalin kalıcı olmasını planladığını belirten Wagner, bitirmek üzere olduğu eseri Parsifal’in sahnelenmesinin de yine Bayreuth ile sınırlı kalmasını rica eder. Ocak 1882’de tamamladığı bu eseri, Temmuz ayında düzenlenen 2. Bayreuth Festivali’nin açılışını yapar.