Warhol Vakfı, Smithsonian Müzesi'ne sert çıktı

Warhol Vakfı, Smithsonian Müzesi'ne sert çıktı
Warhol Vakfı, Smithsonian Müzesi'ne sert çıktı

David Wojnarowicz in karıncalarla kaplı çarmıha gerilmiş İsa videosu, AIDS karşısında duyarsız kalan dindar çevreleri eleştiriyor.

Smithsonian Müzesi'nin Katoliklerin talebi üzerine bir videoyu sergiden kaldırmasına tepkiler büyüyor. Warhol Vakfı, 'Eseri sergiye koymazsanız desteğimizi çekeriz' açıklaması yaptı. Müzenin geri adım atmaya niyeti yok

WASHINGTON - Andy Warhol Vakfı, sergiden kaldırdığı videoyu geri koymazsa Smithsonian müzelerinden desteğini çekme kararı aldı. Smithsonian, Ulusal Portre Galerisi’ndeki sergide yer alan bir videoyu Katolik grupların şikayeti üzerine, sergiden çekmişti. David Wojnarowicz imzalı video, çarmıha gerilmiş İsa’nın karıncalarla kaplandığını gösteriyordu. Warhol Vakfı, yaptığı açıklamada ‘Böylesi bir sansür kabul edilemez. Smithsonian’ın cehalet nefret ve korku içinde sergiye saldıran yobazlar karşısında eğilmesine sessiz kalamayız. Sanatın gelişmesi için sanat özgür olmalı.” Warhol Vakfı, son üç yıl içinde müzeye 375 bin dolar bağış yaptı. Wojnarowicz’in sergiden kaldırılan işini sergilemek üzere New York, Washington ve Los Angeles galerileri ise birbiriyle yarışıyor.
Bu arada Sanat Müzesi Direktörleri Birliği de Smithsonian’ı kınayan bir açıklama yaptı. Müze ise, bu kararı almakta zorlandıklarını ama artık eseri tekrar sergiye koymak istemediklerini açıkladı. David Wojnarowicz’in videosu, kendi hayatına da mal olan AIDS hastalığını konu alıyor. Eser, cinsellik gibi konuları ele alan işlerden oluşan ‘Hide Seek’ adlı sergide yer alıyordu. (ap)


  ETİKETLER:

  AIDS

  ,

  WASHINGTON

  ,

  sanat