Washington metrosunda en ölümcül kaza: 9 ölü, 70 yaralı

Washington metrosunda en ölümcül kaza: 9 ölü, 70 yaralı
Washington metrosunda en ölümcül kaza: 9 ölü, 70 yaralı

Çarpışmanın şiddetiyle arkadan gelen tren, öndeki trenin en arkadaki vagonunun üstüne bindi. Kaza, trafiğin en yoğun olduğu saatler olarak bilinen akşam 16.00 ile 18.00 saatleri arasında oldu. FOTOĞRAF: AP

WASHINGTON - ABD’nin başkenti Washington’un en işlek metro hattından biri olan kırmızı hatta, iki trenin çarpışması sonucu dokuz kişi öldü, Washington metrosu tarihinin en ölümcül kazasını yaşamış oldu. En az 70 yaralının bulunduğu belirtilen kaza, 33 yıllık metro sisteminin en korkunç kazası olarak tarihe geçti.
Washington’un kuzeydoğusundaki Fort Totten istasyonunda, yeraltı tünelinden yer üstüne çıkan ve aynı yönde gitmekte olan iki metro treni, tam iş çıkışı saatinde çarpıştı. Tacoma Park bölgesindeki Fort Totten istasyonu, kırmızı hattın en ucunda olduğu için, yolcularının bir kısmını aradaki istasyonda indiren trenlerde, daha az sayıda yolcu bulunuyordu.
Ölenlerden biri, kaza geçiren trenlerden birinin kadın makinisti oldu. Bazı yerel radyolarda makinistin telefonla mesaj attığı sırada, aynı istikamette giden diger trene arkadan çarptığı iddia edildi. 

Dikkatsizlik mi, sistem mi?
Kazanın, kişisel dikkatsizlikten mi yoksa normal şartlarda önünde bir tren bulunduğu zaman otomatik olarak arkadaki treni yavaşlatan otomatik sistemdeki bir bozukluktan mı kaynaklandığı henüz bilinmiyor. Bu yöndeki spekülasyonlara karşılık yetkililer, kazanın nedenlerine ilişkin incelemenin devam ettiğini belirtiyor.
Çarpışmanın şiddetiyle arkadan gelen tren, öndeki trenin en arkadaki vagonunun üstüne bindi. Kaza, trafiğin en yoğun olduğu saatler olarak bilinen akşam 16.00 ile 18.00 arasında oldu.
Kaza, ABD Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu’nca da araştırılıyor. Washington metrosunda, 1996’dan beri yaşanan üç büyük kaza da kırmızı hatta oldu. ABD Başkanı Obama başsağlığı diledi. (aa)