Wax Tailor'dan dar kesim beat'ler

Wax Tailor'dan dar kesim beat'ler
Wax Tailor'dan dar kesim beat'ler
Babylon bu akşam tam teşekküllü bir prodüktör/DJ'i ağırlıyor: Ses aurasına hip hop ritimleri, kirli yumuşak melodiler, sinema estetiği ve epik hülyalar katan Fransız müzisyen Jean-Christophe Le Saoût ya da namı diğer Wax Tailor.
Haber: UMUT EROĞLU / Arşivi

Eski dikiş makineleri yekpare pedal yardımıyla çarkı çevirir, eskimez bir kayış ise ivmeyi inip çıkan iğneye doğru çeşitli aksam vasıtasıyla iletirdi. Başında oturan bir anneanne olurdu muhakkak. Bu sahneyi New York veya Paris civarlarında hayal ederseniz, yanda duyulan radyo tiyatrosunda TRT sanatçıları yerine Frank Sinatra kılıklı oyuncular gelebilir gözünüzün önüne. 50-60'ların ince, kibar, sigaradan çatlamış sesleri, Tiffany'de Kahvaltı filmindeki diyaloglara benzer konuşmalar... Şimdi o eski pedalın hareketi bir dikiş makinasına değil de pikap tablasına ilettiğini düşünün. İğne de pikap iğnesi olsun.

 Wax Tailor (Mum Terzi), hayalinizde canlanan ses aurasına hip hop ritimleri, kirli yumuşak melodiler, sinema estetiği ve epik hülyalar katan bir müzisyen. Fransız, asıl adı Jean-Christophe Le Saoût. Sahnede göreceğiniz haliyle bir DJ, stüdyo haliyle ise tam teşekküllü bir prodüktör. Yetenekli vokallerle çalışmakta üstüne yok. Charlotte Savary ve şimdilerde Aloe Blacc, geçmişte Ursula Rucker, Big Dada ve niceleri... Wax Tailor, Fransa'da doğan yeni sayılabilecek bir soyut, enstrümental hip hop akımının öncülerinden. Eski plaklardan alınan kesitler üzerine analog melodiler ve alışıldık hip hop ritimleriyle harmanlanan bu müzik, Fransa'da kendine has bir tınıya sahip. Wax Tailor'la aynı hatta yürüyenler arasında Birdy Nam Nam, Chinese Man, C2C gibi hemşehrileri yer alıyor. Dünya çapında ise DJ Shadow, RJD2, Blockhead gibi önemli isimlerle yakınlık kurmak mümkün. Pek tabii hepsinin olmazsa olmazı; yoğun Turntable kullanımı...

 Wax Tailor'un 4'ü stüdyo kaydı olmak üzere 8 albümü bulunuyor. Sonuncusu geçtiğimiz yıl yayımlanan 'Dusty Rainbow From The Dark'. Vokalde Aloe Blacc'in yer aldığı  'Time To Go', 'Only Once' ve Charlotte Savary'nin vokaliyle ‘Dusty Rainbow’, albümün popüler şarkıları arasında. Fonda ya da tam kulağınızda dinlerken keyif alacağınız Wax Tailor müziği, ağırlıklı olarak sample'lardan oluştuğu için sonsuz bir plana sahip değil. Belli noktalarda kendini tekrar edebiliyor. Ancak malzeme bol olduğu için iyi bir listenin içindeyseniz, mesafeli sıçramalar yapıp sorunu aşabiliyorsunuz. Bu haliyle hepsi birer keşif ve sürpriz albümü. Birkaç parçayı mutlaka yanınıza alırsınız. Wax Tailor’a gaz ve toz bulutundan başlamak isterseniz ‘Que Sera’ yorumunu baştacı edin. Sonrası pürüzsüz ilerleyecektir...

Bu akşam Babylon sahnesinde izleyeceğimiz Wax Tailor, Türkiye 'ye daha önce de gelmiş ve hatıralarda yer eden performans sergilemişti. Kendisi ekşisözlük entry'lerinde de övgüyle ama en çok da konseri kaçıranlar tarafından pişmanlıkla anılmış... İçinizi dökecek böyle etkili bir mecra erişiminiz bulunmuyorsa, kalabalık ama hareketli ve eğlenceli olacağı hissedilen bu gecede yerinizi alın. 

 

Babylon, 30 Kasım Cumartesi 22:30, Biletler 45TL/35TL