Wes Anderson kafe tasarımına el atarsa!

Wes Anderson kafe tasarımına el atarsa!
Wes Anderson kafe tasarımına el atarsa!
Birçok Oscar adaylığı bulunan 'Büyük Budapeşte Oteli'nin yönetmeni Wes Anderson, tasarıma da el attı. Prada'nın Milano'daki sanat merkezi Fondazione Prada'nın içindeki yeme-içme mekanı Bar Luce'yi tasarlayan Anderson, kullandığı renkler, atmosfer ve 'formika' mobilyalarla 1950-60'ların kafelerinden ilham almış.
Haber: BAHAR TURKAY - bahar.turkay@gmail.com / Arşivi

Tasarladığı filmlere çoğumuz hayrandık zaten: ‘Büyük Budapeste Oteli’, ‘Moonrise Kingdom’, ‘Steve Zissou ile Suda Yaşam ’, ‘Tenenbaum Ailesi’ gibi... Filmlerindeki mekan tasarımları önemli bir referans aslında... Ve sonunda Wes Anderson tarafından tasarlanan ve beyazperdenin dışında ‘gerçek‘ bir mekan geçtiğimiz aylarda hizmete açıldı. Mekan Pritzker ödüllü Hollandalı ünlü mimar Rem Koolhaas’ın mimarlık ofisi OMA’nın hayata geçirdiği, Prada’nın Milano’daki sanat merkezi Fondazione Prada içinde yer alan Bar Luce.


Prada’nın tasarlaması için Anderson’a davet götürdüğü Bar Luce, merkezin ana yeme içme mekanı. Tasarımın temel referans noktası 50-60’larda kentin önemli merkezleri olan kafeler olmuş. Bunu mekanda kullanılan renklerden, yaratılan atmosferden ve kullanılan ‘formica’ mobilyalardan görmek mümkün. Bunun yanı sıra, mekanda kullanılan müzik kutusu, oyun konsolu gibi objeler ve tasarımda gayet baskın bir etki yaratan duvar kağıdı net bir Andersen dokunuşu ve mekanı adeta yönetmene ait bir filmin dekoru olarak algılatabiliyor.


Wes Andersen ise Bar Luce’yi tarif ederken şöyle diyor; “İyi bir film seti olabilecek olması bir tarafa, asıl film senaryosu yazmak için çok iyi bir mekan oldu.” Anderson ayrıca, ‘gerçek hayatta’ öğleden sonralarını geçirmek isteyeceği bir bar tasarlamaya çalıştığını da belirtiyor.


Bu Wes Anderson’in Prada ile yegane işbirliği değil. 2013 yılında yapımı tamamlanan ve çeşitli festivallerde gösterimi gerçekleşen, yazarlığını ve yönetmenliğini Wes Anderson’ın yaptığı 8 dakikalık kısa film ‘Castello Cavalcanti’ de Prada tarafından finanse edilmişti. Ayrıca, markanın modaevine ait Candy L’Eau isimli parfümün lansmanıyla ilgili bir dizi film için de işbirlikleri söz konusu. Heyecanla bekliyoruz!


  ETİKETLER:

  sanat

  ,

  Müzik

  ,

  Oyun

  ,

  Yaşam

  ,

  Ünlü

  ,

  Mekan

  ,

  dizi

  ,

  film

  ,

  baskın

  ,

  mimar