WHO açıkladı: 41 yıl sonra ilk küresel grip salgını domuz gribi!

CENEVRE - Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribi alarmını en yüksek seviyeye çıkardı. Böylece WHO, 41 yıl sonra ilk küresel grip salgını olarak, domuz gribi salgınını ilan etmiş oldu. Örgüt dün Cenevre’de yapılan acil toplantıdan sonra üye ülkelere  salgın alarmının 5. aşamadan ‘küresel grip salgınının başladığı’ anlamına gelen 6. aşamaya yükseltildiğini bildirdi. Örgütün bu kararı ABD, Avrupa, Avustralya, Güney Amerika ve dünyanın diğer bölgelerinde salgının yayılmasını görüp ve domuz gribiyle ilgili uzmanlarla acil toplantının ardından aldığı ifade ediliyor.
Bu arada, ABD’den İstanbul’a gelen bir kişide daha domuz gribi tespit edildi. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan böylece Türkiye’deki vaka sayısının 13’e yükseldiğini açıklarken, alarm düzeyinin yükseltilmesiyle ilgili, “Gelişmelere göre yeni önlemler alabiliriz” dedi. 

Hac ziyaretleri ertelenir mi?
Buzgan, hac başvurularının başladığına dikkat çekerken, ziyaretin ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin, “Konuyu takip ediyoruz. Daha süremiz var. Dünyadaki gelişmelere göre hareket edeceğiz” dedi. (Yaşam Servisi, aa)