WHO: Meksikalılara ayrımcılık yapmayın

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), H1N1 virüsü yüzünden Meksikalıların ayrımcılığa maruz kaldığını düşünüyor

CENEVRE - Dünya Sağlık Örgütü’ndeki (WHO) Meksikalı temsilci Luis Alfonso De Alba, domuz gribi salgınının ortaya çıkmasından sonra dünyada Meksikalılara ayrımcılık yapılmasını eleştirdi. WHO’nun İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde açıklama yapan Alba, ülkelerin domuz gribi sonrası ortaya çıkan ayrımcılığı engellemek için ortak kurallar oluşturması gerektiğini söyledi. Domuz gribi nedeniyle Meksika vatandaşlarının ve uzmanlarının adil olmayan biçimde hedef seçilmesinden şikâyet eden Alba, bazı ülkelerin Meksikalılara karşı ayrımcı tavırlar geliştirdiklerini söyleyerek, “Bu sadece Meksika’nın sorunu değil, bu evrensel bir kaygı” dedi. Domuz gribi vakalarının ilk çıktığı ülke olan Meksika, bazı vatandaşlarının yabancı ülkelerde domuz gribi nedeniyle karantina altına alınmasına karşı çıkıyor. 193 üyeli WHO’nün yıllık toplantısı 18-27 Mayıs’ta yapılacak. WHO’nun dünkü verilerine göre domuz gribine yakalananların sayısı 2 bin 384.  

Brezilya’da ilk bulaşma...
Brezilya’da insandan insana H1N1 virüsü bulaştı. Brezilya Sağlık Bakanı Jose Gomes Temporao, bunun ülke sınırları içinde virüsün insandan insana bulaştığı ilk vaka olduğunu söyledi. Temporao, düzenlediği basın toplantısında, dokuz şüpheli vakaya yapılan testler sonucunda, Santa Catarina bölgesindeki iki kişi arasında sınırlı bir bulaşma olduğunun anlaşıldığını söyledi. Yetkililere göre, Brezilya’da kesinleşen domuz gribi vakası altıya çıktı. Bu arada H1N1 virüsünün yol açtığı yeni grip türünden ilk ölümlü vakanın meydana geldiği Kanada’daki bir hastanın, Meksika’ya seyahat etmediği açıklandı. Meksika ve ABD’den sonra domuz gribinden ölümlü vakanın görüldüğü üçüncü ülke olan Kanada’daki sağlık yetkilileri, 28 Şubat’ta ölen kadının Meksika’ya gitmediğinin tespit edildiğini açıkladı.
Meksika dışında tespit edilen domuz gribi hastalarının, genelde Meksika’dan geldiği ortaya çıkıyordu. Kanadalı kadının ölümüyle, H1N1 virüsünden dünya çapında öldüğü doğrulanan kişi sayısı 48’e çıktı. (aa, afp)