Why?'ın şekerli kapsülleri

Why?'ın şekerli kapsülleri
Why?'ın şekerli kapsülleri
Entelektüel bir hamleyle hiphop'u cazdan indie rock'a kadar farklı ses dünyalarıyla tanıştıran Why?, 27 Nisan akşamı İstanbul'da...
Haber: EKİN SANAÇ / Arşivi

Bundan bir 10 küsur yıl önce kendini Anticon olarak adlandıran Kaliforniyalı beyaz bir kolektif, hiphop’u hiphop yapan kuralların çoğunu hiçe sayarak, onu pek kimsenin aklına daha önce getirmediği, taze bir noktaya taşıdı.
Hiphop’a doğru uzatılan bu entelektüel el, haliyle onun tınısını da çok farklı noktalara getirdi. Basın arka plana geçebilmesi, vuruşlardaki sürekliliğin azalarak ritim takibinin güçleştirilmesi ve parçaların yapısının parçacıklardan kurgulanmasına yönelik geleneksel tavrın bozuma uğratılmasıyla Anticon rap’çileri, hiphop’u cazdan tutun indie rock’a geniş bir yelpazeyle birleştirmeyi deneyleyen yeni bir yaklaşım ortaya koydu.
Bu yaklaşımın geçtiğimiz seneler boyunca birçok yeni grup ve yeni tını için bir yol gösterici sayıldığını söylemek yanlış olmaz.
Anticon kolektifinin bir ferdi olan Yoni Wolf, hiphop’la lise yıllarında tanışmış ve ailesinin sinagogunda bulduğu dört kanallı kayıt cihazına vokallerini kaydetmeye küçükken başlamıştı. cLOUDDEAD isimli avangart hiphop projesini hayata geçirdiğinde ise henüz 20 yaşındaydı. Wolf sonradan, hayatın akışını ve bu hayat içinde var olma biçimlerini sorgulayan bir isimle, Why? ile çıkagelerek yeni projesini başlattı.
Why?, bundan böyle Yoni Wolf’un kendini sürekli yenilemeye adamış müzik anlayışının sıkı bir tarifiydi. Senelerce yenilikçi hiphop’un duygusal ve yaratıcı beyni olarak tanındı. Geçtiğimiz sene ise Johnny Cash’e fena halde kafayı takarak gitar pop’unu konuşturdu. Aslında başından beri her ikisinin arasında gidip geliyor ve sürekli bir değişimin peşinde olduğunun sinyallerini veriyor, “Pop, benim müziğimi içine koyduğum pembe, şekerli ve kolay çiğnenebilen bir kapsül” diyordu.
Wolf, Why?’ın ilk yıllarında onu bir solo proje olarak kabul etme fikrinden çabucak soğudu ve kardeşi Josiah ve arkadaşlarını yanına alarak ona bir grup kimliği kazandırdı. Bu birlikteliğin ardından gelen 2005 tarihli albüm ‘Elephant Eyelash’, Why?’ın tınısındaki insanı içine çeken ‘pop’ duyarlılığının da ilk örneğiydi. Parçalarındaki türler arası dayanışma, onu kimliksiz yapmanın aksine, ona özgün bir kimlik kazandırmıştı.
Aslında günümüzdeki ‘yeni müzik’ anlayışının temelinde yatan bu fikrin, Why?’ın sedalarının doğal ambiyansına hayat verdiğini varsayabiliriz. Tabii bir de şu sürekli kendini yenileme hadisesi var. Yoni Wolf, bir sanatçının en asli görevlerinden birinin, hayatındaki değişimleri müziğine yansıtmak olduğunu sürekli vurguluyor ve “Gerçek olabilmen için, taze kalman gerekli” diyor.
Son albümü ‘Eskimo Snow’ bunun en somut kanıtı. Bu albümle Wolf, yalnızca kalkanlarını indirerek iç dünyasını olabilecek en doğrudan şekilde aksettiği bir samimiyete sarılmadı, aynı zamanda onu en ticari, en tatlı ve en kolay çiğnenebilen kapsüllerin içine koymayı başardı.
Bunların ikisini aynı anda gerçekleştirebilmenin büyük bir zafer olduğunu söylesek yeridir galiba. Çünkü yine onun söylediği gibi, “Sanatçı olmak bir şeyleri öldüresiye dövmek değil, yeni fikirleri ve değişimi kucaklamaktır”.
Why?, tam kadro olarak, 27 Nisan Salı akşamı Bant dergisinin düzenlediği City Star Nights by Converse serisinin konuğu olarak Türkiye’deki ilk konserini vermeye hazırlanıyor. Wolf’un şekerli kapsüllerini ağzına atanları huşu dolu bir gece bekliyor.
Yeni fikirlere ve değişime açık olanlar, salı akşamı Indigo’da kendilerini Yoni Wolf ve Why?’ın müziğinin kollarına bırakabilirler. Hatta erken gelenler, Yoni’nin kardeşi Josiah Wolf’un, gruptan önce sahne alacak solo projesiyle ısınabilirler.