WikiLeaks magazini

WikiLeaks magazini
WikiLeaks magazini
Dünya WikiLeaks'in sızdırdıklarıyla sarsıldı. Uluslararası ilişkiler gözden geçirilirken, raporlarda diplomatik dedikodular da sınır tanımıyor

‘Tazı gİbİ adam!’
Amerika’nın Londra elçiliğinden sızan bir raporda, İşçi Partisi bakanlarından biri için “Söz konusu kadınlar olduğu zaman, tazı gibi adam” sözü geçiyor. WikiLeaks’ten sızan habere göre, ismi açıklanmayan bakan, bir kadını cinsel olarak taciz etmekle suçlandıktan sonra, söz konusu kişiden özür dilemiş. Meslektaşlarından biri de kendisi tarafından sıkıştırıldığını söylemiş. Rapora göre bakanın manik depresif eğilimleri olduğu da söylentiler arasında. 

Kaddafİ’nİN sarışın hemşİresİ
Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, 38 yaşındaki Ukraynalı hemşiresi Galina Kolotnitska’yı yanı başından ayırmıyor. Bir dokümanda ‘şehvetli, kıvrımlı sarışın’ olarak tarif edilen Kolotnitska, Kaddafi’nin sürekli yanında bulundurduğu dört hemşireden biri. Kaddafi, yanında o olmadan seyahat edemiyor, çünkü hemşiresi rutinini çok iyi biliyor. Bazı kaynaklara göre, ikilinin arasında romantik bir ilişki var. Hemşirenin Amerika vizesi bir gün geç çıkınca, başkan onu aldırmak için özel bir jet yolladı ve Portekiz’de ihtiyaç molası sırasında buluştular. Başkan neden mi ihtiyaç molası veriyor? Çünkü sekiz saatten fazla uçamıyor ve suyun üzerinden uçma korkusu var. Lider, ayrıca yalnızca otellerin ilk katında kalabiliyor. 35 basamaktan fazla çıkmayı reddettiği söyleniyor. Kaddafi’nin ayrıca botoks yaptırdığı iddia ediliyor. 

Çıplak Kral Sarkozy
Gizli belgelerde Fransa Cumhurbaşkanı için, ‘çıplak kral, alıngan, otoriter’ gibi ifadeler yer alıyor. Almanya’nın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin de Sarkozy için “ne zaman ne yapacağı belli olmaz,” dediği iddia ediliyor. 

Putin-Berlusconi elektrİğİ
Belgelere göre İtalya başbakanı Berlusconi ile Rusya başbakanı Putin’in arasından su sızmıyor. Roma’daki Amerikalı diplomatlar, ikilinin gizemli bir aracı yoluyla birbirlerine pahalı hediyeler yolladıklarını ve enerji sözleşmelerini bağladıklarını belirtiyor. İtalyan basını, fırsattan istifade Berlusconi’nin Putin ile Karadeniz seyahatine çıktığı ve Putin’in Berlusconi’nin Sardunya adasındaki özel villasında kaldığı günleri tekrardan gündeme taşıdı. Diplomatlar, Berlusconi’nin Putin’in Avrupa’daki sözcüsü olma yolunda süratle ilerlediğini yazdılar. 

Batman ve Robin
ABD Moskova elçiliği, Başbakan Putin’i ‘alfa köpeği’, Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’i, ‘solgun ve kararsız’ ve ‘Batman’in (Putin) yanındaki Robin’ olarak adlandırdı. 

Akşamdan kalma Berlusconİ
Roma’daki Amerikalı diplomat Elizabeth Dibble, skandaldan skandala koşan 74 yaşındaki Silvio Berlusconi’nin ‘beceriksiz, kendini beğenmiş ve Avrupalı bir lider olarak etkisiz’ olduğunu yazmış. Gece geç saatlere kadar partilerde olduğu için yeterince dinlenemediği iddia edilen Berlusconi, başka bir dokümanda ise ‘fiziksel ve politik olarak zayıf’ diye tanımlanmış. Berlusconi, yakın zamanda gittiği partilerden birinde 9 bin 200 dolar verdiği genç bir dansçı ile ilgili çıkan skandalla gündemdeydi. 

Bunak İhtİyar Mugabe
Güney Afrikalı bakan Maite Nkoana-Mashabane, Zimbabwe Devlet Başkanı Mugabe’ye, “ahmak” ve “bunak ihtiyar” diyor. Bakan, bir yandan da Mugabe’nin ekonomi hakkındaki derin cehaletinden dem vuruyor. 

Prens Andrew’un kabalığı
Uluslararası iş camiasıyla bir araya geldiği bir yemekte Britanya Yolsuzluk Ofisi’nin araştırma bürosuna çamur atan Prens Andrew, The Guardian’ın rüşvet ilişkilerini araştıran muhabirlerini de “burunlarını gereksiz yerlere sokan gereksiz insanlar” olarak tanımlamış. Yemekteki iş insanları da prense destek çıkmış. Hiçbir zaman rüşvet vermediklerini söyleyen Prens, bazen geri kalmış ülkelerde rüşvet vermemenin zorluk çıkardığından söz ediyor. Prens ve iş adamları, Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Bakiyev’in oğlu Maxim’in rüşvet almadığı sürece hiçbir işin yürümediğinden bahsediyorlar. Bu noktada, Prens Andrew, “Aynen Fransa’daki gibi yani” yorumunda bulunuyor. 

Svetlana’nın lİstesİ
Der Spiegel’in verdiği habere göre, bazı raporlarda Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in eşi Svetlana Medvedeva’nın iktidar klanlarının arasını bozduğu haberi yer alıyor. Raporlar, ‘Medvedev’e sadık olmayan yöneticiler listesini’, Svetlana’nın bizzat kendisinin yazdığını gösteriyor. 

Paranoyak Karzaİ
Kabil’deki ABD diplomatları tarafından ‘paranoyak’ olarak tarif edilen Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin aynı zamanda ‘çok zayıf karakterli’ olduğu ve gerçekleri dinlemek yerine, kendisine karşı planlanan komplo teorilerine kolayca inandığı söyleniyor. 

Hİtler AhmedineCad
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Abu Dabi Prensi Muhammed bin Zayed’i tarafından Hitler’le kıyaslanıyor. Bin Zayed, bölgedeki diğer güçleri İran’a anlayışlı davranmakla suçlayarak, durumu İkinci Dünya Savaşı öncesine benzetiyor. Amerikalı bir diplomat, Almanya Başbakanı Merkel’in köşeye sıkıştırıldığında kuvvetli ve azimli davrandığını, ama risk alamadığını ve hiç yaratıcı olmadığını yazıyor. Bu ikisi en hızlı yayılan WikiLeaks dedikodusu oldu zaten. 

Fernandez’İn akıl sağlığı nasıl?
Hillary Clinton, Buenos Aires’teki elçiliğe yolladığı gizli bir dokümanda, Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez’in akıl sağlığını sorgulayarak Amerikalı diplomatlara başkanın sakinleşmek için ilaç alıp almadığını soruyor. Buenos Aires’teki Amerikan elçiliğine göre Clinton’ın sorularının sebebi, Fernandez hükümetinin eleştiri kabul edemez ve aşırı alıngan olması. 

Çekİcİ ama sözünde durmaz bİrİ
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’ın gözünde ‘şık ve çekici’ olmasına rağmen hiç sözünde durmuyor. Kahire’de Netanyahu ile buluşan Mübarek’in “Bunu onun yüzüne de söyledim” dediği belirtiliyor. 

Sağlam İçİcİ Kİm Jong-İl
Belgelere göre Singapur’un eski başbakanı Lee Kuan Yew, ABD Dışişleri Başkan Yardımcısı James Steinberg ile bir toplantı sırasında “Kuzey Koreliler psikopat tipler, liderleri Kim Jong-il de stadyumlarda kendisini gösterip pohpohlanmayı bekleyen şişman bir ihtiyar” diyor. Belgelerde, ‘sağlam bir içici’ olan Kim Jong-İl’in, kalp krizinden beri giderek kararsızlaştığı söyleniyor.

Kazak liderlerin bol eğlenceli hayat tarzları
Kazakistan’ın başkenti Astana’nın Amerikan elçiliğinde çalışan bir diplomatın, Kazak politikacılarla ilgili ele avuca sığmayan yorumları, Wikileaks’in son sızdırdığı raporlar arasında en eğlenceli olanlarından.
‘Kazak liderlerini yaşam tarzları’ başlıklı raporda, Elton John’un doğum günü partileri için Kazakistan’a getirtilmesinden, Birleşik Arap Emirlikleri’nde devlet kaynaklarıyla saray almaya kadar uzanan abartılı harcama iddiaları var. 2008’de yazılan raporda adı geçen kişiler arasında Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, damadı Timur Kulibayev, Başbakan Karim Masimov ve Savunma Bakanı Daniyal Akhmetov var. 

Antalya’da hediye villa
Cumhurbaşkanı Nazarbayev de birçok Kazak gibi ata binmeyi seviyor. Yüksek duvarlarla çevrili Cumhurbaşkanlığı çiftliğinde hem açık, hem de kapalı binicilik okulunun tadını çıkarıyor. Dünyanın dört bir yanından toplanmış 40’tan fazla at, cumhurbaşkanının canı sıkıldığı zamanlar için hazır bekliyor. Raporda Nazarbayev’in sıcak havaları tercih ettiği de yazıyor. Hatta sırf bu yüzden, Astana’nın kuzeyinde, İsviçre’ye benzetilen Borovoe bölgesinden devlete ait toprakları sattığı ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden kendisi için bir saray satın aldığı söyleniyor.
Astana’nın Türkiye temsilcisi Orhan Işık, Nazarbayev’in Antalya’da senede 4-5 defa ziyaret ettiği bir yazlığı olduğunu söylüyor. Nazarbayev’in kendisine 1990’larda hediye edilen arazinin bir kısmına lüks bir otel yapacağı söylentiler arasında. 

Sahnedeki Masimov
Başbakan Masimov’un sıkça gece kulüplerinde kendinden geçercesine sarhoş olduğu rapordaki bilgiler arasında. VIP’den hazzetmeyen Masimov, sahneye çıkıp dans etmeyi tercih ediyor. Örneğin 2008’in Mart ayında Amerika gezisi iptal edilen Masimov, turun iptalinin daha ikinci akşamında Astana’nın şık kulüplerinden Chocolat’da dans ederken görülmüş.
Timur Kulibayev ise 41. doğum günü partisi için Kazakistan’ın en ünlü pop yıldızlarıyla yetinmeyip, özel olarak Elton John’u istemiş. John’u ikna edebilmek için 2.4 milyon TL’yi (1 milyon Sterlin) gözden çıkaran Kulibayev, karısının doğum günü partisi için ise Nelly Furtado ile anlaştı.