Wikipedia sahte bilgilerin peşine düşüyor!

Wikipedia sahte bilgilerin peşine düşüyor!
Wikipedia sahte bilgilerin peşine düşüyor!
İnternet kullanıcılarının hemen hepsinin aşina olduğu web ansiklopedisi Wikipedia, para karşılığı yazılan maddelerini kaldırmaya hazırlanıyor.

İnternet kullanıcılarının hemen hepsinin aşina olduğu web ansiklopedisi Wikipedia, para karşılığı yazılan maddelerini kaldırmaya hazırlanıyor. Para karşılığı girilen yanlı bilgilerin ve promosyon amaçlı açılmış hesapların ansiklopedinin genel politikasına ters olduğunu belirten kuruluş, bunlarla savaşacaklarını duyurdu. Wikimedia vakfı editörü Sue Gardner, değişik yüzlerce hesabın şüpheli olduğunu söylerken, editörlerin halihazırda 250 hesabı şimdiden kapattığını da sözlerine ekledi. “Amacımız, okurlarımıza tarafsız ve güvenilir bir bilgi kaynağı sunmak, bu amaca zarar veren her şey bizim için çok ciddi bir problemdir” diyen Gardner’a göre bu tür yaklaşımlar Wikipedia’nın pek çok insanın gözündeki değerini düşürüyor.

Editörlere göre ‘Morning227’ ve bunun gibi pek çok kullanıcı, küçük kuruluşlardan, sanatçılardan, firmalardan komisyon alarak ansiklopediye katkıda bulunuyor. Ancak para karşılığı yazılan maddelerin hepsinde yazılan şeyi öven bir hava var ve Wikipedia’nın objektiflik ilkesine ters olarak, bu maddelerde asla negatif yönlerden söz edilmiyor.


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Para

  ,

  Promosyon

  ,

  Hava

  ,

  kuruluş