Windows yüklü Nokia ne anlama geliyor?

Windows yüklü Nokia ne anlama geliyor?
Windows yüklü Nokia ne anlama geliyor?

Nokia ve Microsoft un İcra Kurulu Başkanları yeni dönemi bu tokalaşmayla duyururken Nokia nın hisse değeri dip yapıyor, genel merkezde çalışanlar ofisi terk ediyordu.

Gündeme damgasını vuran Nokia ve Microsoft işbirliğinin sektör ve kullanıcılar için olası yansımalarına baktık

1865’te Finlandiya’da kağıt üretmek için kurulan Nokia zamanla çizmeden televizyona, elektrikten telefona birçok farklı alanda üretim yapan bir yapıya dönüştü. Cep telefonunun ortaya çıkışının ardındansa sadece bu alanda hizmet vermek üzere yeniden yapılanarak diğer alanlardan çekildi.
Geliştirdiği başarılı ve yenilikçi telefonlarla kısa sürede dünya çapında liderliği ele geçiren Nokia bu unvanını hâlâ koruyor. Ancak 120 ülkede 132 bin çalışanla devam eden yapı son birkaç yıldır alarm zillerinin gürültüsünden işine odaklanamıyor. Firmanın son dönemde yaşadığı büyük gelir kaybı ve kâr düşüşü tepe yönetimin başını yedi ve geçtiğimiz sene alınan bir kararla şirket tarihinde ilk defa Finlandiya kökenli olmayan biri; Kanada kökenli Microsoft çalışanı Stephen Elop başa geçirildi. 

Uzakdoğu rekabeti
Nokia’nın sıkıntıları geleneksel kategoride başta Samsung olmak üzere Uzakdoğu kökenli markaların yarattığı rekabet, kendisinin kurduğu akıllı telefon liginde iPhone ile Apple ’a ve Android ile Google ’a kaptırılan cephe ve başarının telefona yüklenebilen uygulama sayısıyla ölçüldüğü dönemde kaybedilen uygulama geliştiriciler. Symbian işletim sistemine yönelik dağınık strateji de ayrı bir dert.
Sektör uzmanları yüzde 28’lik payla hala liderliği koruyan Nokia’nın kurtuluşunu Google Android işletim sistemini kullanan modeller geliştirmesine bağlıyordu. Nokia ise bu seçeneği yıllardır üstünde emek verdiği Symbian sistemine ihanet olarak görüp reddediyordu. Üstelik Android’e geçiş Nokia’yı sıradanlaştıracak ve daha çok Google’ın işine yarayacaktı.
Aynı zamanda Microsoft’un dünyadaki en büyük 8. hisse payına sahip yeni başkan Elop, geçtiğimiz hafta bir röportajda ‘başka bir işletim sistemi kullanmayı düşünüyoruz’ cümlesiyle değişimin ilk sinyallerini vermişti. 11 Şubat’taysa eski patronu Microsoft İcra Kurulu Başkanı Steve Ballmer ile bir basın toplantısında bundan böyle Windows Phone işletim sistemli cihazlar üreteceğini duyurdu. 

Ana eksen Windows
Buna göre Nokia’nın ana platformu Windows olacak, içerik ve uygulamaları Microsoft’un Marketplace sisteminde yer alacak ve yeni nesil cihazlar üretilecek. Bu sayede cep telefonu alanında 10 yıldır yüzde 5’lik paya bile ulaşamayan Microsoft da belki ilk başarısını kazanacak.
Ancak dip toplamda bu işbirliğinin ne fayda sağlayacağı hâlâ belirsizliğini koruyor. Elop ile Ballmer sahnede gülümseyerek el sıkışırken Nokia’nın merkezinde Symbian işletim sistemini geliştirmekten sorumlu 1500 kişilik ekip ofisi terk edip evine dönüyordu. Borsadaki Nokia hisseleri açıklamanın ardından tarihi bir düşüşle günü kapadı. Hissedeki değer kaybı sürüyor.
Google ve Microsoft’un durdurulması için yüz milyonlarca dolar teklif ettiği ve Nokia’nın satmayı hedeflediği 150 milyon yeni cihazda kullanacağı Symbian sistemiyse hâlâ hizmet vermeye devam edecek.
Bir diğer önemli değişimse firmanın iç organizasyonunda akıllı ve normal cep telefonları yapısını ayırması oldu.