Winona nasıl kurtulur?

İki ağır suçtan hüküm giyen Winona Ryder'ın davası sadece 'hırsızlıktan' mı ibaret? 31 yaşındaki ünlü oyuncunun avukatı Mark Geragos durumun farklı olduğu söylüyor.

İki ağır suçtan hüküm giyen Winona Ryder'ın davası sadece 'hırsızlıktan' mı ibaret? 31 yaşındaki ünlü oyuncunun avukatı Mark Geragos durumun farklı olduğu söylüyor. Ona göre bölge Savcısı Steve Cooley'nin iddia ettiği gibi bir soygun ya da vandallık değil söz konusu olan. Doğru, Ryder New York'un belli başlı büyük mağazalarından Saks Fifth Avenue'nun kapısında, üzerinde 5569 dolar değerinde giysi ve aksesuvarla yakalandı. 1595 dolarlık Gucci gece elbisesi, 760 dolarlık Mark Jacobs kaşmir etek, 539 dolarlık Natori marka siyah çanta, 110 dolarlık Frederic Fekkai saç tokası ve Donna Karan imzalı 80 dolarlık çorabı elindeki Dolce & Gabbana ceketiyle kapamaya çalıştı.
Ama eğer Ryder davası sadece hırsızlıktan ibaret olsaydı, bu yıl bütçesinde 57 milyon dolar büyüklüğünde bir delikle 200 kişiyi işten çıkarmak zorunda kalan Los Angeles Yüksek Mahkemesi, üç alternatifli 12 jüri üyesini iki hafta boyunca çalıştırma gereği duymazdı. Basıt bir dava bölgeye ve davalıya yüz binlerce dolara mal olmaz, anlaşmalı bir cezayla adalet bir nebze yerini bulurdu.
Ancak bölge savcısının aklında, adaletten başka şeyler olduğu kesindi. Savunma ise, ya bölge savcısının esas niyetini ortaya çıkaracak ya da kendisininkini iddia makamına atfedecekti. Peki savunma ne yaptı?
"O kaltağı yakalattıracağım!"
Geragos, Saks Fifth Avenue çalışanlarının Ryder'ı zorla penceresiz ufak bir odaya soktuklarını ve bluzunu kaldırıp göğüslerine baktıklarını savundu.
Ryder'ın parasını ödemediği giysilerle yakalanması konusunu bir tarafa bırakan Geragos, daha çok Saks'ın güvenlik görevlilerine acımasızca saldırdı. Geragos'a göre, iddia makamının en büyük tanığı, mağazanın güvenlik şefi Kenneth Evans, Ryder'ın çaldığı giysilere ait olan dört alarmın zabtını tutturmamıştı. Ayrıca Evans, yazılı raporunda bu alarmlardan bahsetmemişti bile. Böyle bir kanıtın nasıl atlanabileceğini sorgulayan Geragos, belki de bu kanıtın hiç varolmadığına dikkat çeker gibiydi. Alarmların hiçbir raporda olmadığını ve gizli kameralarda Ryder'ın alarmları söktüğü görüntülerin yer almadığını göz önünde bulunduran Geragos, juriden yeni ifadeyi dikkate almalarını istiyordu.
Geragos'un tanık masasına çağırdığı, eski Saks çalışanlarından Michael Shoar ise, Ryder'ın tutuklanmasının ertesinde Kenneth Evans'ın "O Beverly Hills kaltağını hırsızlıktan yakalattıracağım," dediğini söyledi. Geragos'un mahkeme boyunca anlatmaya çalıştığı, bu davanın buram buram sınıf kompleksi koktuğuydu. Geragos'un savunmasında, kurban Saks değil, mağazanın çalışanlarının kıskançlığına maruz kalan Ryder'ın ta kendisiydi aslında.
Bölge savcısı Cooley, bu davayla zengin ve ünlülerin özel muamele görmedikleri mesajını vermek istedi. Ancak başından beri Cooley'nin hesapları hatalıydı. Savcı, Ryder'ın ağır cezada yargılanmasına karar verdi. Oysa savunmanın yaptığı bir ankete göre, ülke vatandaşlarının yüzde 67'si bunu ödedikleri vergilerin boşa harcanması olarak değerlendirdi. Ankete katılanların yarısından çoğu, Ryder'ın bölge savcısından haksız muamele gördüğü ve Cooley'nin adaletin yerine politikayı tercih ettiği kanısında.
Hakim Judge Elden S. Fox'un mahkeme salonunda, bu anket sonuçlarının pek bir önemi yoktu. Savcı Rundle, Saks'ın güvenlik görevlilerini, 'işlerini yapmaya çalışan iyi insanlar' olarak tanımladı. Ona göre görevliler, sadece hırsızlık yapan birini yakalama şanssızlığına düşmüş ve sonra da yalancılıkla suçlanmışlardı.
6 Kasım'da jüri kararını verdi. Ryder, vandallık ve soygundan suçlu bulundu, Cooley mahkeme salonunda bir zafer kazandı.
Şimdi gözler 6 Aralık'ta mahkemenin vereceği kararı bekliyor, ama anlaşılan o ki Amerikan halkı bu olaya hırsızlıktan öte bir anlam yüklüyor.