@idrisemen

Ya bu 'Maya' tutarsa?

Ya bu 'Maya' tutarsa?
Ya bu 'Maya' tutarsa?
'Anneme, Maya takvimine göre 21 Aralık'ta kıyamet kopacak dedim; bakkaldan maya al da poğaça yapalım dedi'... 'Herkes atıp tutuyor ama Maya bu, ya tutarsa'... 21 Aralık 2012 'kıyameti' sosyal medyada da 'kıyamet etkisi' yarattı.
Haber: İDRİS EMEN - emenidris@gmail.com / Arşivi

“Maya takvimine göre dünyanın sonu, diyanet takvimine göre erkek olursa Cevdet; kız olursa Şahika”… “Anneme, ‘Maya takvimine göre 21 Aralık’ta kıyamet kopacak dedim’; ‘Bakkaldan maya al da poğaça yapalım’ dedi. İşte o an içimdeki tüm uygarlıklar öldü”... ‘‘21 Aralık’ta kıyamet koptu koptu. Kopmadı; Mayalar Allah bir deseler inanmam”... “21 Aralık gelse de, ‘öldük mü, Azrail ile panpa olduk, şu an sırat köprüsündeyiz manzara süper waovvv!’ gibi iğrenç espriler yapsak”…
Bu diyaloglar, 21 Aralık 2012’de ‘dünyanın sonu’nun geleceğini öngören 26 bin yıllık Maya takvimiyle ilgili sosyal medya ‘geyikleri’nden birkaçı. Dünya tarihinin en eski ve en köklü medeniyetlerinden olan Mayalara ait Haab takvimine göre 21 Aralık 2012’de efsanevi Marduk (Niburi) gezegeni dünyaya çarpacak. Çarpmanın etkisiyle İzmir’in Şirince kasabası ile Fransa’nın güneyindeki Bugarach Köyü hariç bütün dünya yok olacak. Dünya genelinde kendilerine ‘Mavi Enerji Grubu’ adı veren bir topluluğun bu söylentiyi yaymasıyla başlayan ‘kıyamet fırtınası’ sosyal medyayı da kasıp kavuruyor.

‘Süper güçler’ açıklama yaptı
Ahmet Hakan, Cüneyt Özdemir gibi tanınmış simalardan tutun, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sönmez’e kadar hemen hemen herkes Facebook ve Twitter gibi internet mecralarında 21 Aralık’ta kıyametin kopacağını iddia eden Mayaları konuşuyor. Öte yandan Mayaların 21 Aralık’ta kıyametin kopacağı iddiası başta ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yönetimleri de harekete geçirmiş durumda.
ABD yönetimi dünyaya çarpacak bir göktaşının NASA tarafından en az 10 yıl önce tespit edilebileceğini ve şu anda dünyayı tehdit eden bir tehlike olmadığını savunurken Rusya yönetimi de 21 Aralık’ta kıyametin kopacağına dair söylentileri yalanladı.
Öte yandan Türkiye ’de ise normalde 500 kişilik turist kapasitesine sahip küçük Şirince Köyü’nün turist akınına uğraması ve 21 Aralık’ta kıyametin kopacağına dair söylentilere son noktayı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sönmez koydu. 21 Aralık’la ilgili iddiaların hurafe olduğunu söyleyen Sönmez sözlerine şöyle devam etti: “Gelen yoğun sorular üzerine derim ki; batıl, sahte, hurafe kıyamet senaryolarına itibar etmeyelim. Ebedi âleme hazırladıklarımıza bakalım. Dünya ahiretin tarlasıdır. Cennet tohumunu bu dünyada ektiğimiz bir bahçedir. Cehennem ise ateşini bu dünyadan götürdüğümüz bir ocaktır.”

İşte ‘Twitter ahalisi’nin Maya kıyameti vizyonu!

21 Aralık’a kadın bakışı: ‘Acaba o gün ne giysem. Sonuçta mahşer ve herkes orada olacak’!
Mayalardan korksaydık yoğurt yemezdik. - 21 Aralık atasözü
21 Aralık ile ilgili herkes atıp tutuyor ama ‘Maya’ bu, ya tutarsa?
İşlerimin hepsini 22 Aralık’a erteledim. 21’inde kıyamet koparsa yırtarım, kopmazsa 22’sinde kesin kıyamet kopar. Mayaları haksız çıkarmam.
Pakmaya takvimine göre 21 Aralık 2012 gecesi dünya kabaracak, ertesi gün yer gök açma, börek, ekmek, poğaça falan olacakmış. Çıldırtıcı!!!
Herifin doğum günü 21 Aralık. Bir haftadır Manga söylüyor. ‘Dünyanın sonuna doğmuşum’ diye.
Cüneyt Özdemir: Şimdi Şirince’de olmak vardı... Düşünsenize bir grup nasıl olsa 21 Aralık’ta olay bitiyor diye partiye başlamış, dağıtıyordur.
Şirince Köyü’nde kıyamet kopmayacak ama insanlar 21 Aralık’tan etkilenip küçülüp mavileşecek. 21 Aralık’tan sonra o Şirince’nin adı Şirinler Köyü olacak.

Sosyal medyanın belirlediği 21 Aralık programı

08:00 Elektrikler kesilecek
10:30 Hava kararacak
12:00 Gökte bilinmeyen cisimler belirlenecek
13:00 Diğer gezegenler dünyadan çıplak gözle görülebilecek
17:00 Ay ikiye bölünecek
19:00 Denizler fokurdayacak
21:00 Hava aniden aydınlacak
23:00 Buzullar eriyecek
00:00 İstiklal Marşı ve kapanış
01:00 Show TV ‘Doktorlar’ dizisi