Yağ hücresinden köpek çıktı!

Yağ hücresinden köpek çıktı!
Yağ hücresinden köpek çıktı!

Magic (Büyü) ve Stem (Kök) adı verilen klon yavrular sağlıklı. FOTOĞRAF: REUTERS

Geçen yıl kulak dokusu kullanarak pitbull terrier klonlayan Güney Koreli RNL Bio, şimdi de bir av köpeğinin yağ dokusundan iki köpek kopyaladı

SEUL - Geçen yıl ABD’li bir kadının pitbull terrier cinsi köpeğini, kulak dokusunu kullanarak klonlayan Güney Koreli biyoteknoloji firması RNL Bio, şimdi de dünyada bir ilki gerçekleştirerek yağ dokusundan alınan kök hücrelerinden köpek klonladıklarını açıkladı. Buna göre firma, bir av köpeğinden alınan yağ dokusunu kullanarak, iki köpek klonladı.  RNL Bio yetkilileri, ilk defa somatik (gövdesel) hücreler yerine yağ hücreleri kullanılarak klonlama yapıldığına dikkat çekti.
Geçen yıl ekim ayında bir av köpeğinden yağ dokusu alıp izole ettiklerini ve oradan elde ettikleri kök hücreleri geliştirerek 84 adet klon embriyon geliştirdiklerini anlatan uzmanlar, bu embriyonları 10 Kasım’da beş taşıyıcı anneye nakletti. Bu beş taşıyıcı anneden biri de ‘Magic’ ve ‘Stem’ adı verilen iki klon köpeği dünyaya getirdi.
Bağımsız bir klonlama uzmanı olan Park Se-Pill, RNL Bio’nun çalışması üzerine, söz konusu teknolojik gelişmenin evcil hayvanları klonlama metotlarını ve maliyetlerini çeşitlendireceği yorumunu yaparak, yeni yöntemle hayvan klonlamanın gelişmiş bir endüstriye dönüşmesinin sağlanacağını söyledi. 

Üç sene içinde maliyet düşer
RNL Bio firması da bir açıklama yayımlayarak, yeni teknolojinin köpeklerdeki, benzerleri insanlarda da görülen bazı hastalıklara neden olan genetik bozuklukların tedavisinde de kullanılabileceğini belirtti. Seul merkezli şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ra Jeongçan ise “Bu teknolojiyi tam olarak geliştirsek, köpek klonlamak şimdi olduğundan çok daha kolay olacak. Maliyetler de azalacak” dedi. Jeongçan’a göre metot, üç sene içinde köpek klonlama maliyetini 50 bin dolara kadar düşürebilecek. (afp, ap)