Yağmurda da bu bahçeye çıkılır

YBeyoğlu'nda, bahçesinde beş tane limon ağacı bulunan kafe denildiğinde akla tek bir yer geliyor; Limonlu Bahçe.
Haber: Melis Çelebi / Arşivi

YBeyoğlu'nda, bahçesinde beş tane limon ağacı bulunan kafe denildiğinde akla tek bir yer geliyor; Limonlu Bahçe. Bundan iki yıl evvel Murat Şeker, Abidin Doğan ve Vildan Erozan ortaklığında açılan Limonlu Bahçe, 2003 kışına yeni kış bahçesi ile merhaba diyor. Bu da buraya civarın tek 'bahçe kafesi' olma niteliğini kazandırıyor.
Duvarları mika kumaşlardan örülen bahçe, kocaman bir serayı andırıyor. Ortaklar, normal duvar örmemelerini, buranın bahçe özelliğini bozmadan bahçe hissini devam ettirmek istemelerine bağlıyorlar. Sıcak yaz günlerinde serinlemek için kendini bu bahçeye atanlar, büyük ihtimalle kapalı kış günlerinde yağmuru izlemek için burayı kendilerine mesken edinecekler.
Ortakların, kafe hizmeti vermek dışında da projeleri var. Erozan, henüz hayata geçirmedikleri projeleri arasında haftada bir sinema gösterimi yapmak olduğunu söylüyor. Ocak ayından itibaren bu uygulamaya başlamayı planlayan üçlünün ilk göstereceği filmler arasında siyah beyaz Türk polisiyeleri yer alıyor. Diğer bir projeleri ise, kış partileri düzenlemek ve bahçeyi enstalasyon ve sergilere açmak.
Sabah 09:00'da kapılarını müşterilere açan Limonlu Bahçe, gece 01:00'e kadar hizmet veriyor. Artık içki ruhsatı da aldıkları için, insan daha geç vakte kadar kafenin açık olmasını umuyor ancak civarda evler çoğunlukta olduğundan bu pek mümkün olacağa benzemiyor.
Her sabah değişik kahvaltı seçenekleri olan kafede pazar günleri 'pazar sefahati' diye adlandırdıkları açık büfe kahvaltı veriliyor.
20 yaş üstü müşterilere sahip kafe, aynı anda hem gençleri, hem de orta yaşlı insanları ağırlayan mekânın ortakları, bu müşteri kitlesini muhafaza etmek istiyorlar. Bahçe geniş olduğundan, kimse kimseye değmeden mekânda keyfine bakıyor. Erozan'ın dediği gibi, Limonlu Bahçe'de herkesin sığınabileceği bir alan var.
Reklamcılardan tutun da, gazeteciler, bankacılar ve öğrencilere kadar, buraya çok çeşitli mesleklerden insanlar geliyor. Erozan, bu mekânı özellikle kadınlar tercih ettiği için memnun olduğundan sözediyor. Ne de olsa Limonlu Bahçe'nin bulunduğu, Galatasaray ve Tophane arasındaki cadde, gece saatlerinde insanda pek de güven hissi uyandırmıyor. "Demek ki işletme böyle bir güven vermiş," diyen Erozan, akşam saatlerinde buraya kadın kadına grupların gelip rahatlıkla yiyip içtiklerinden bahsediyor.
Basit kafe yemeği de olsa, lezzetli olmasından yanalar. Mutfağa sürekli girdiğinden bahseden Erozan, "Çocuklar vırvırlarımdan bıkmış durumdalar," diyor. Erozan makarna delisi olduğundan, özellikle makarnaları konusunda iddialılar. Yolunuz buraya düşerse, deniz mahsüllü penneyi denemenizi tavsiye ederiz. Makarnalar dışında mönüde yer alan diğer yemekler, salatalar, et yemekleri ve fast food niteliğinde atıştırmalar.
Tel: (0212) 252 10 94