Yağmurlu Londra'da güneşli İstanbul günleri

Yağmurlu Londra'da güneşli İstanbul günleri
Yağmurlu Londra'da güneşli İstanbul günleri

Nihan Buruk koleksiyonundan...

Modanın kalbi geçen hafta Londra'da attı. Dünyanın birçok ülkesinden tasarımcının koleksiyonunu sergilediği Londra Moda Haftası'nda Türk tasarımcılar Bora Aksu, Nihan Buruk, Gül Ağış, Deniz Berdan ve Zeynep Tosun 2014 ilkbahar-yaz koleksiyonlarını sundu. Defilelerin ardından tasarımcılara bağlandık...
Haber: GÜLBİN - ÖZBEY / Arşivi


Londra Moda Haftası’nın açılış defilesini Türk modacı Bora Aksu yapmıştı. Aksu, 2014 ilkbahar-yaz koleksiyonunu tanıttığı defilesini Londra’nın simge yapılarından Somerset House’da düzenledi. Tasarımcının, ‘Nazar’ adlı koleksiyonuna Şile bezi, dantel ve nazar boncukları hâkimdi. Ege kıyılarında geçirdiği uzun ve sıcak yaz günlerinden esinlenen Bora Aksu koleksiyonda, İznik çinilerinin desen ve dokularını, geleneksel el dokuması Türk kumaşlarıyla harmanlayarak, kalem eteklere, elbiselere, kısa ceketlere ve bolerolara işledi. 

NIAN’DAN EKOLOJİK SELAM 
Londra Moda Haftası’na ikinci kez katılan Nihan Buruk’un İlkbahar-Yaz 2014 koleksiyonu Plastikaos, Fashion Scout’ta solo defileyle moda severlerle buluştu. Koleksiyonlarında insanların yüzleştiği güncel sorunlara odaklanan tasarımcı, son koleksiyonunda martıların ölümüne neden olan sahte doygunluk hissi üzerinden, günümüz insanının ayrım gözetmeden maruz kaldığı bilgi kirliliğine ayna tutuyor. Buruk, koleksiyonunda modaseverleri plastik şişe kapaklarını balıklardan ayırt edemedikleri için bilinçsizce yiyen martıların, mideleri sindirilemeyen plastik maddelerle dolunca zehirlenmeksizin, sadece açlık yüzünden yavaş yavaş öldükleri ekosistemle yüzleştiriyor. Koton, saten, jorjet, viskoz ve likra gabardin türündeki kumaşların ön plana çıktığı 65 parçalık koleksiyonun erkek parçalarını dünyaca ünlü İngiliz model Jimmy Q sergiledi.
Defilenin müziklerini temaya uygun olarak Doğan Duru besteledi. Buruk defileye gelen yorumları anlatıyor: “British Academy of Film and Television Arts Ödüllü yapım Made in Chelsea showunun yıldızları defileyi ön sıradan izlediler. Oliver Proudlock koleksiyonu çok beğendiğini, etkileyici parçalar olduğunu söyledi. Moda blogları genel olarak yağmurlu bir Londra gününde güneşli bir İstanbul günü hissettiklerini ve her bir parçanın ne kadar giyilebilir olduğundan bahsettiler. Modeller ise dışarıda yağmur olmasa podyumdan çıkıp sokağa yürümeye devam edebileceklerini söylediler.”

GÜL AĞIŞ: İLHAMINI KABİLE RUHUNDAN ALDI 


Geçtiğimiz sezon Londra Moda Haftası’nda gerçekleştirdiği ‘Aynalar’ koleksiyonu defilesiyle beğeni toplayan Gül Ağış, 2014 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu’yla yine buradaydu. Üçüncü kez Londra Moda Haftası’na katılan tasarımcı, siyah, mercan kırmızısı, beyaz ve karamel rengin hâkim olduğu koleksiyonda ipek krep, deri, garza ve örgü gibi farklı materyalleri bir araya getirdi. Ağış, kimi zaman bir dönemi, kimi zaman da bir sorunu mercek altına alıyor ve koleksiyonlarına yansıtıyor. Tasarımcı bu sezon ilhamını kızgınlığı ifade etmenin bir türü olarak öne çıkan kabile ruhundan aldı. Koleksiyon, Türkiye’de gündeme damgasını vuran Gezi Parkı protestosunun izlerini taşıyor. 

Gezi Parkı protestoları koleksiyona nasıl yansıdı? 
Olayların alevlendiği zamanlarda koleksiyon süreci başlamıştı ve araştırma sürecinde elim, gözüm hep sert dokulara, renklere ve savaşçı bir tavra gidiyordu. Önce buna anlam veremedim ancak sonradan içimdeki öfke birikiminin yaptığım işlere yansıdığını fark ettim. Ve bunu kabile ile vurguladım. Bana göre kabile ruhu kızgınlığın dışa vurumu. Renkler ve desenler de kendiliğinden oluştu.
Defileye hazırlık aşaması ne kadar sürdü?
Defileye hazırlanmam üç buçuk ay sürdü. Koleksiyonun işçiliği çok ağır, askılar, nakışlar , lazer kesimler ve el işlemeleri çok fazla. Erkek ayakkabılarında kullanan vardolayı elbiselerde kullandım, deneysel, özverili bir çalışmaydı. Her parça en iyisini oturtana kadar defalarca tekrar yapıldı.

Defileden sonra koleksiyona nasıl yorumlar geldi? Koleksiyon yeni tasarımcılar arasında en dikkat çekici olanlardan biri olarak görüldü. Bloglarda, vogue.com.uk ve Glamour’da yer aldı. Bu da tüm yorgunluğumuzu aldı diyebilirim.

 

ZEYNEP TOSUN 20’LER HAVASI ESTİRDİ 

Londra Moda Haftası’nda üç sezondur solo defile yapan Zeynep Tosun, ‘Hidden’ adını verdiği 2014 İlkbahar-Yaz koleksiyonunda ana ilham kaynağı olarak 1920'leri aldı. Tosun'un tasarımları, 20'lerde ve günümüzde yaşayan kadınların erkeksi kemik yapısını ve gizli seksiliğini ortaya çıkartıyor. Koleksiyonda hangi renkler ve modeller ön planda?

Koleksiyonun öne çıkan özelliği loose kesimler. Düşük bel bol kesimli pantalonlar ve şortlar, gizli yırtmaçlı elbise ve etekler, sırt dekolteleri, transparan detaylar ve art nouveau printlerin ağırlıkta olduğu koleksiyonu, şık sandaletler tamamlıyor. Koleksiyona hâkim olan renkler pastel ve kirli yeşil, sarı, gri, beyaz, marshmallow pembesi, açık pembe ve lacivert. Taşlanmış ipekler, denizci fileleri, ipek şifon, krepler, dökümlü kumaşlar ise koleksiyonun ana kumaşlarını oluşturuyor. 

Defileden sonra nasıl yorumlar geldi? British Vogue Moda Direktörü Sara Harris çok beğendiğini, koleksiyonumun öncekilere göre sınıf atlamış olduğunu söyledi. Ünlü zincir büyük mağazacılık Browns'un satın alma direktörü çok beğendi, defile sonrası çok önemli isimler ile bir araya gelme fırsatım oldu.