Yağmurun sesine bak ve bunları giy!

Kış geldi. Yağmur yüzünü gösterdi. Kar için de 'Yakında' anonsları veriliyor. Siz siz olun, yağmurdan çamurdan korkmayın. Her zaman şık olmak elinizde...
Haber: GÜLBİN ÖZBEY / Arşivi

“Yağmurlu günlerde şıklığı yakalamak için pratik çözümler üretmek gerek!” Closh Butik’in kurucularından, moda tasarımcısı Serli Keçoğlu böyle diyor. Tasarımcı, yağmur botlarını ve çizmeleri hayat kurtarıcı olarak görüyor ama şık görünümlü olanları tercih etmemiz gerektiğini söylüyor. Keçoğlu, “Belki yağmurlu bir günde büyük bir çanta alıp içinde topuklu bir ayakkabı bile taşıyabilirsiniz” diyor. Peki yağmur botlarını neyle kombinlersek daha şık görünürüz? Tasarımcı bu soruya “Plastik çizmeler size göre değilse deri çizmeleri de tercih edebilirsiniz. Bacak boyunuza göre seçeceğiniz uzun ya da kısa çizmeyi skinny kotlar ya da pantolonlarla kullanın. Skinny kotları, ipek kumaştan gömlek ve bluzlarla tamamlayabilir, daha şık bir görünüm yakalayabilirsiniz. Yağmurluklar ve anorak montlar ise dış giyim için uygun olacaktır, rüzgârlı ve daha soğuk günler için anorak parkaları tercih edebilirsiniz” diye cevap veriyor.
Tasarımcıya göre asla yapmamamız gereken şey kürk veya yün gibi yağmura dayanıksız materyallerden bir palto seçmek. “Şemsiyeniz ne kadar büyük olursa olsun yağmur ve kürk iyi bir ikili olmayacaktır.” Keçoğlu’nun önerisi güneşi minimumda gördüğümüz yağmurlu günlerde, ilkbaharı hatırlatacak ve bu kış vitrinlerde de yoğun olarak gördüğümüz çiçek desenli elbiseleri tercih etmemiz. Kışı alt etmenin iyi bir formülü olabilir bu değil mi?

KIŞTA PVC ETKİSİ

Tasarımcı Erol Albayrak ise şık görünme konusunda taviz vermek istemeyen kadınlara artık bir klasik olan ‘trençkot’ları tavsiye ediyor: “Savaş zamanında İngiliz ordusu için tasarlanan su geçirmeyen pardösü niteliğindeki bu ürünler günümüzde birçok moda markasının koleksiyonunda yer verdiği en önemli klasik parçalar oldu. Trençkotların kullanım rahatlığı ve değişken boy ölçüleri yağmurlu havalarda koruyucu özelliğinden dolayı önem taşıyor. Düz renkli ya da desenli kumaşlarla dizayn edilenlere alternatif olarak asimetrik kesimli deri trençkotlar da son dönemde oldukça popüler . Kapüşonlu modelleri saçlarınızı koruması açısından tercih edebilirsiniz.”
Bu arada siyah ve beyaz kombinasyonların yanında pötikareler ve imitasyon kürk aplikasyonları, hardal ve kum beji tonları bu kış sıkça göreceğimiz renk skalaları olacak. Yağmurluklarda ön plana çıkan bir başka detaysa PVC’den yapılan şeffaf kaplar. Erol Albayrak da bu kapları klasik ceketten tutun da etek modellerine kadar farklı formlarda göreceğimizin altını çiziyor. Bunlar, hem içe giydiğiniz şık kıyafetlerin görünmesinde fayda sağlıyor hem de ıslanma riskini en aza indiriyor. Üstelik birçok farklı renk seçeneği de sunuyor. Tasarımcı, aynı PVC etkileri için çanta ve şemsiyenin de bir adres olacağını belirtiyor. Albayrak’a, “Ayakkabı tercihimiz ne olmalı” diye soruyoruz. Rock’n Roll ve Punk akımlarının etkilerini taşıyan 2013 -2014 kış trendlerinde Biker botların popülaritesini anlatıyor: “Yağmurlu havalarda şık görünmek uğruna giyilen yüksek topuklu çizmeleri artık rafa kaldırmak lazım. Biker botlar hem şık hem de güvenli bir görsellikle yağmurlu havalarda rahatça yürüyebilme ayrıcalığı tanıyor.”

Makyajınız akmasın


Yağmurda nasıl giyinmemiz gerektiğini öğrendik. Peki harika bir makyaj yaptınız. Yağmura heba etmek istemiyorsunuz. Hele ki rimelinizin akmasını hiç… Ne yapmalısınız? Dertlenmeyin, her şey düşünülmüş. L’oreal’in yeni ürünü ‘Wings Midnight Maskara’, hem kirpiklerinizi daha yoğun ve tabii ki daha çarpıcı yaparken aynı zamanda suya dayanıklılığıyla sizi zor durumlardan kurtarıyor. Hiçbirimiz rimelimiz aksın istemeyiz değil mi?