Yakışıklı adamın 'yakışıklı' kızı!

Yakışıklı adamın 'yakışıklı' kızı!
Yakışıklı adamın 'yakışıklı' kızı!
İskoçya'da yapılan bir araştırmaya göre maskülatif özellikler taşıyan erkeklerden olma kız çocukları, babalarının bu özelliğini taşıyor.

Uzun boylu, kaslı ve karizmatik bir erkekle evlenmek her kadının rüyası olabilir. Ne var ki, erkeğin bu özellikleri, doğacak kız çocuklarını olumsuz yönde etkileme olasılığına sahip. Yapılan çalışmalar, dış görünüşü çekici olan çiftlerin çocuklarının, ebeveynlerinin bu özelliğini taşıma olasılığının yüzde 70’lerde seyrettiğini ortaya koyuyor.

Edinburgh Üniversitesi’nden Tim Bates’in yaptığı bir araştırma ise bu algıya farklı bir boyut getirdi. ABD ve Avustralya ’da yaşayan, 15 ile 22 yaşları arasındaki 1580 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, dış görünüşüyle çekicilik arz eden erkeklerden olan kız çocuklarının, babalarının bu maskülatif özelliklerini taşıyabileceğini gösteriyor.

Bates, erkeksi özellikleri nedeniyle tercih edilen bir erkek partnere ait genetik özelliklerinin, doğacak erkek çocuğa olduğu kadar kız çocuğa da aynı şekilde geçebileceğini gösterdiğini söylüyor. Bu nedenden ötürü, kız çocuklarının da ‘maskülatif bir dış görünüşe’ sahip olabileceğini belirtiyor.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Avustralya

  ,

  Erkek

  ,

  Kız